FBI tvrdí, že postupoval podle zákona o svobodném přístupu k informací (FOIA), podle kterého vyřizuje tisíce takových žádostí. "Zpracovávány jsou podle pořadí," uvedl úřad. Dodal, že pokud je o konkrétní případ požádáno nejméně třikrát, zveřejňuje dokumenty i elektronicky. "V rámci standardního postupu FOIA byly zmíněné materiály připraveny ke zveřejnění a automaticky zveřejněny ve veřejné webové čítárně FBI," dodala federální agentura.

FBI začíná hrát politickou roli

FBI, který se v minulosti snažil vždy vystupovat jako nezávislý a nestranný úřad, se nyní podle komentátorů dostal do pozice, od které se obvykle snaží distancovat - a to přímo do centra souboje republikánského a demokratického kandidáta o prezidentský post.

Minulý pátek šéf FBI James Comey oznámil Kongresu nálezu nového balíku elektronické pošty, kterou bývalá ministryně zahraničí Clintonová odesílala proti pravidlům ze svého soukromého poštovního účtu. Zatím není jasné, zda nalezená korespondence obsahuje nějaké tajné informace či zda je důkazem o možném porušení zákona, i tak se ale stala ranou pro kampaň demokratky.

Zdá se, že FBI napomáhá spíše Trumpovi

Tento týden v úterý pak FBI na twitteru zveřejnila materiál z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti, kterou prezident Clinton v poslední den svého působení v Bílém domě udělil stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické strany Marcu Richovi. Ten byl tehdy už roky na útěku před zákonem, před americkou justicí se schovával ve Švýcarsku.

The Washington Post poznamenal, že FBI svým postupem již podruhé za pět dní do kampaně zasáhla, ačkoli se takovému počínání obvykle snaží vyhnout.

"Američané nyní hledí na FBI a vidí politickou organizaci, ne nestranický úřad - má to velké následky pro FBI i pro nás všechny," prohlásil někdejší mluvčí ministerstva spravedlnosti a podporovatel Clintonové Matt Miller.