Heimovy brutální činy utkvěly v paměti mnoha svědkům, kteří s lékařem přišli do styku během jeho působení v koncentračním táboře v rakouském Muthausenu.

“Bylo by mu dnes 93 let. Máme důvod si myslet, že je stále naživu,” uvedl Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala. Nikdo z Heimových příbuzných se ale k případu nechce vyjadřovat, mnohé stopy však naznačují, že zločinec žije pod jiným jménem mimo území Rakouska.

Unikal spravedlnosti

Heimovi se dařilo dlouhá léta unikat spravedlnosti, a to i přesto, že za jeho dopadení byla vypsána odměna 485 000 dolarů. Lékař-vrah je jedním ze stovky podezřelých válečných nacistických zločinců, kteří jsou podle vyjádření centra stále na svobodě. Lékař ale bezpochyby patří mezi nejkrutější z nich.

“Psal se rok 1941, když byl osmnáctiletý židovský chlapec poslán v táboře v Mauthausenu na kliniku kvůli nemocným chodidlům. Heim jej ale místo ošetření uspal, vykastroval, vyjmul chlapcovi jednu ledvinu a následně mu uřízl hlavu,” uvedl jeden z tehdejších vězňů. “Chtěl jeho hlavu kvůli bílým zubům,” dodal.

Kromě Heima je na seznamu dalších devět hledaných zločinců, mezi ty nejbrutálnější centrum zařadilo Soerena Kama, někdejšího člena SS, kterého požaduje Dánsko za vraždu žurnalisty v roce 1943, či Milivoje Asnera, Maďara, který se podílel na masakru civilistů v Srbsku.