„Zahájili jsme ostřelování iránských cílů na syrském území. Varujeme syrskou armádu, aby se nepokoušela ničit izraelské jednotky či izraelské území,“ uvedla v noci na dnešek izraelská armáda na twitteru. „Během našeho útoku byly odpáleny syrské střely země-vzduch, a to navzdory našim jasným varováním. V reakci jsme se proto také zaměřili na syrské protiletecké baterie.“

Syrská agentura SANA uvedla, že došlo k sestřelení „několika nepřátelských střel“ v okolí Damašku. Podle syrské armády Izrael podnikl intenzivní letecké útoky, následované odpálenými raketami. Protiletecká obrana však podle armádního vyjádření dokázala většinu izraelských střel zlikvidovat.

K nedělnímu vzájemnému ostřelování se vyjádřil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který byl ten den na návštěvě v Čadu. „Máme stálou politiku ničit íránské cíle v Sýrii i každého, kdo se nám snaží ublížit. Tato politika se nemění, ať jsem v Izraeli, nebo na historické návštěvě v Čadu,“ uvedl Natanjahu, který v neděli oznámil obnovení diplomatických vztahů s touto africkou zemí po téměř půlstoletí.

Útoky proti Íránu

Kvůli vyhrocené situaci dnes zůstane uzavřen lyžařských areál na hoře Hermon. Ta leží na hranicích mezi Sýrii a Izraelem v oblasti Golanských výšin, jejichž dvě třetiny okupuje Izrael. Ten je obsadil během dvou válek v letech 1967 a 1973, roku 1981 je v rozporu s rezolucemi OSN anektoval. Východ Golan je syrský a na části Golan je nárazníkové pásmo kontrolované silami Pozorovatelské mise OSN pro uvolňování napětí (UNDOF).

Izrael v předchozích letech provedl stovky leteckých útoků na syrské území, kde míří na íránské cíle a na spojence Íránu z libanonského Hizballáhu. Írán pomáhá spolu s Ruskem syrskému prezidentu Bašáru Asadovi v občanské válce, Izrael se ale obává rozmáhání íránského vlivu v blízkosti svého území.