V projevu dlouhém necelou hodinu Bagdádí blahopřál „útočícím lvům“ stojícím za nedávnými útoky v Kanadě a v Evropě a vyzval příznivce Islámského státu, aby pokračovali v útocích za použití bomb, nožů či automobilů. Zároveň popřál všem muslimům k svátku obětí Íd al-adhá, který probíhá tento týden od úterý do soboty. 

„Pro mudžáhedíny („svaté bojovníky“) nepředstavují dobytá města, vzdušná převaha, mezikontinentální rakety nebo inteligentní bomby hranici mezi vítězstvím a porážkou,“ říká podle Reuters Bagdágí na nahrávce. „Věřte v boha, jeho sliby a jeho vítězství. Protože s utrpením přijde vysvobození.“

Je nahrávka pravá?

Agentuře se dosud nepodařilo ověřit, zda hlas na nahrávce skutečně patří vůdci Islámského státu. Ten byl v uplynulých měsících mezinárodními spojeneckými silami vytlačen z řady kontrolovaných území v Sýrii a Iráku.

Zdroj: Youtube

Bagdádí, který se po dobytí iráckého Mosulu v roce 2014 prohlásil vládcem všech muslimů, se podle zpravodajů po ztrátě všech měst samozvaného chalífátu ukrývá na hranici mezi Irákem a Sýrií. Opakovaně se přitom objevily informace, že byl vůdce teroristů v bojích zraněn či zabit, nikdy se je však nepodařilo potvrdit.

Islámský stát se hlásí k řadě teroristických útoků po celém světě, přičemž u několika z nich se napojení nepodařilo prokázat. Takovým případem je útok z 22. července v kandaském Torontu, kde rukou střelce zahynuli dva lidé a dalších 13 bylo zraněno. Policie tehdy uvedla, že se nepodařilo objevit žádné indicie, které by napojení na teroristickou organizaci dokazovaly.

Bagdádí chce vyvolat revoluce

Na nahrávce Bagdádí vyzývá také k pokračování v boji proti šíitským muslimům v Iráku. Svým následovníkům vzkazuje, aby zůstali věrní velitelům organizace a nabádá občany Saúdské Arábie, Bahrajnu či Jordánska, aby svrhli vládu.

Bojovníky ze syrské provincie Idlib varuje před útokem ruských a syrských vládních jednotek. Idlib je poslední državou rebelů, bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada. Koordinátor humanitární pomoci Organizace spojených národů v Sýrii přitom již v červnu varoval, že Islámský stát se snaží ovlivnit populaci v Idlibu a situace v místě je velice napjatá.