Americký deník The Washington Post s odvoláním na nejmenovaný zdroj, který má mít vazbu na zpravodajskou službu, před týdnem napsal, že Turecko má v rukou zvukovou nahrávku a videozáznam, které dokazují, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží byl mučen a zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

„Turecko neposkytlo zvukový záznam americkému ministru zahraničí Mikeovi Pompeovi nebo jinému americkému představiteli,“ řekl Çavuşoglu novinářům během své návštěvy Albánie. Máme důkazy a informace, až budou závěry vyšetřování, podělíme se o ně transparentně s celým světem,“ dodal.

Turecké úřady zatím oficiálně neuvedly, že by byl Chášukdží zavražděn, ani dosud ze zmizení oficiálně neobvinily Rijád. 

Zmizení a pravděpodobná vražda Chášakdžího, který se z obav o svou bezpečnost přestěhoval do Spojených států a působil jako sloupkař v deníku The Washington Post, vyvolalo na západě silnou vlnu rozhořčení a zhoršilo vztahy se Saúdskou Arábií.

Také americký prezident Donald Trump, který se zatím Saúdské Arábie zastával, ve čtvrtek uvedl, že je přesvědčen o Chášakdžího smrti a dodal, že reakce Spojených států bude pravděpodobně „velmi tvrdá“.

Nepohodlný kritik prince

Turecká policie identifikovala tým 15 saúdských agentů, kteří v den zmizení přiletěli do Istanbulu. Ve středu a ve čtvrtek strávili turečtí vyšetřovatelé prohledáváním konzulátu přes devět hodin. V současnosti pak pátrají po ostatcích novináře v lesích v okolí Istanbulu.

Jeden z patnácti mužů, které turecká policie spojuje se zmizením Chášakdžího, je navíc po smrti. Podle tureckého deníku Yeni Safak zemřel Mešel Saíd M. Albostani při podezřelé dopravní nehodě v Rijádu. Turecký deník spekuluje, že mohl být umlčen. 

Džamál Chášakdží byl známým kritikem saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána. Ten podle Chášakdžího propaguje reformy, ale nepřipouští o nich jakoukoli debatu. Kritizoval také podíl saúdskoarabské armády na bojích v Jemenu nebo politiku vlády vůči Kataru.