Osvobozená loď dorazila k maltským břehům krátce před devátou hodinou ráno. Migranti byli následně předání do rukou policie, která pět z nich zatkla. Ostatní, včetně 19 žen a 12 dětí, byli převezeni do přijímacího střediska pro uprchlíky. 

K unesení nákladní lodi El Hiblu 1 došlo krátce poté, co u libyjských břehů zachránila z moře 108 migrantů. Když ale plavidlo plující pod vlajkou ostrovního státu Palau zamířilo zpět do Libye, převzali nad ním uprchlíci kontrolu. Stalo se tak přibližně 11 kilometrů od Tripolisu.

Migranty posádka plavidla zachránila na základě žádosti. Podle nevládní organizace SeaEye požádalo tanker o pomoc pátrací letadlo EU.  Uprchlíci totiž byli "ohroženi na životě" a libyjská pobřežní stráž nemohla zasáhnout, protože byla "mimo službu".

Loď následně změnila kurs a migranti tak zamířili na sever s jasným cílem vylodit se buď na Maltě, nebo na italském ostrovu Lampedusa. Maltská hlídková loď však plavidlo zastavila na hranicích teritoriálních vod, uvedl list Times of Malta. Libyjská pobřežní stráž se k incidentu dosud nevyjádřila.

Plavbu unesené lodi sledovaly maltské úřady, které jí podle mluvčího tamní vlády nechtěly dovolit zakotvit. Ve stejném duchu se na facebooku vyjádřil i italský ministr vnitra Matteo Salvini, který dlouhodobě brojí proti migraci. „Zcela jasně se jedná o případ organizovaného zločinu. Ti lidé nejsou migranti v tísni, ale piráti. Itálii uvidí pouze dalekohledem,“ upozornil Salvini s tím, že italské přístavy zůstanou zavřené.

Omezování svobody migrantů

Salvini v současnosti čelí obvinění z omezování svobody migrantů a zneužití úřední pravomoci. Kauza se týká jeho rozhodnutí ze srpna loňského roku, na jehož základě byla na několik dní na moři zadržena loď Diciotti s více než 170 uprchlíky na palubě. Plavidlo nakonec 26. srpna zakotvilo v Katánii, s tím ale italský ministr vnitra souhlasil až poté, co se migranty uvolily přijmout náboženské instituce, Albánie a Irsko.

Speciální tribunál, který se zabývá kauzami členů italské vlády, dospěl v lednu k závěru, že za toto rozhodnutí by měl být Salvini souzen. Italský parlament však žádost prokurátora o jeho vyšetřování později zamítl.