Návrh podporuje několik stran a podle průzkumu veřejného mínění také 60 procent Poláků. V minulosti polští poslanci několikrát navrhli, aby obchody byly zavřeny v neděli. Návrh dokonce jednou schválil parlament, ale nakonec ho vetoval tehdejší prezident Aleksander Kwaśniewski. Poslanec Szwed proto přišel s kompromisem, omezit prodej pouze o dvanácti svátcích.

"Chtěl jsem navrhnout zákaz i o nedělích, ale experti mi řekli, že tak radikální zápis v zákoně by nebyl dobrý. Znamenal by zrušení mnoha pracovních míst," vysvětlil Szwed. Podle něj by měli poslanci jeho projekt podpořit, pokud jim záleží na ženách. Právě zaměstnankyně supermarketů a hypermarketů musejí o nedělích a svátcích být v práci. Návrh podporuje vládní koalice a část opozice.

Argumenty pro zavedení zákazu se opírají zejména o ohled na rodinu a křesťanství, protože právě o svátcích Poláci, z nichž 93 procent se hlásí k víře v Boha, chodí pravidelně do kostela. Zásadně proti je největší opoziční strana Občanská platforma (PO), podle níž by zákaz znamenal zvýšení nezaměstnanosti. Poslanci dnes však nepřijali návrh PO na odmítnutí projektu v prvním čtení. Proti návrhu PO hlasovalo 289 poslanců, pro jeho přijetí bylo 140 členů parlamentu.

Proti zákazu je také Svaz zaměstnavatelů. Kvůli novelizaci zákona může podle jeho členů přijít o práci od 18 000 do 27 000 lidí. Pokud by zákaz prodeje poslanci schválili, o svátcích by v Polsku byly otevřeny pouze čerpací stanice, lékárny, hotely, květinářství či restaurace. Zavřeno v neděli mají obchody v Německu, Dánsku, Itálii či Rakousku.

V České republice mohou lidé nakupovat o svátcích i nedělích. Proti neomezené otevírací době bojují v Česku především odbory. Provozovatelé obchodních řetězců namítají, že by kvůli zákazu prodeje o státních svátcích přišli o zákazníky a museli by propustit část zaměstnanců.