Izraelská armáda v úterý ráno uvedla, že v Gaze útočila na základny Hamásu na celém palestinském území, včetně několika mešit, a na operativce připravující raketové útoky na Izrael. Izraelské síly také tvrdí, že v noci na úterý zasáhly vchod do tunelu Hamásu na pobřeží Gazy a velitelská centra. Při nedávných úderech podle nich zahynulo několik polních důstojníků Hamásu.

Palestinské úřady v Gaze, spravované Hamásem, dnes ráno oznámily, že během další noci izraelských náletů bylo zabito nejméně 140 lidí, „několik stovek“ utrpělo zranění a byly zničeny „desítky domů“.

Nepovolená propalestinská demonstrace v Paříži. Francie už dříve protesty na podporu Palestiny v zemi zakázala.
Antisemitská hesla, protesty plné násilí. Válka v Gaze radikalizuje část Evropy

Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet a policie zveřejnily záběry z výslechu šesti bojovníků Hamásu, kteří byli zadrženi během útoku na Izrael 7. října, informoval deník The Jerusalem Post. Všichni podle svých slov dostali výslovné instrukce zabíjet a unášet civilisty, včetně starších lidí, žen a dětí, uvedla izraelské rozvědka. Jeden z mužů vyšetřovatelům řekl, že jim bylo řečeno, že ten ,„kdo přivede rukojmí zpět (do Gazy), dostane 10 tisíc dolarů a byt“. Izraelská armáda v pondělí uvedla, že Hamás aktuálně drží přes 220 zajatců.

Napětí na severní hranici Izraele se nadále zvyšovalo, z Libanonu byly vypáleny rakety, které v severoizraelské městě Kirjat Šmona lehce zranily dva lidi. Izraelská armáda oznámila, že v noci pokračovala v úderech na vojenské cíle a infrastrukturu šíitského hnutí Hizballáh v Libanonu.

Situace v Gaze

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že z 2,3 milionu obyvatel Gazy je nyní asi 1,4 milionu vysídleno. Podle organizace je teď „velkým problémem“ nedostatek čisté pitné vody a přelidněnost.

Zničené budovy v Pásmu Gazy po odvetném útoku Izraele.
Kdo má pravdu? Izraelci o nemocnici lžou, píší britská média. Vláda tvrdí opak

V mnoha přístřešcích, které jsou často uvnitř škol, určených pro 1500 až 2000 osob se nyní nachází více než 4000 lidí. Přeplněnost a nedostatky vyvolávají napětí a také násilí související s pohlavím, uvedl OCHA. Aby bylo zajištěno bezpečnější prostředí, zůstávají ženy a děti v noci ve třídách, zatímco muži a dospívající chlapci venku na školním dvoře.

Úřad uvedl, že podle neoficiálních údajů se stovky a možná tisíce lidí „kvůli neustálému bombardování jihu a nemožnosti najít odpovídající přístřeší“ vracejí na sever Pásma Gazy, přestože Izrael chystající pozemní operaci požaduje, aby se lidé přestěhovali na jih.