„Británie stojí na prahu největší krize od dob druhé světové války,“ řekl bývalý žurnalista, který v roce 2016 podpořil setrvání v Evropské unii. Plán premiérky Mayové označil za bludný a prohlásil, že nemůže podpořit dohodu, která bude představena parlamentu v horizontu několika týdnů.

Podle šestačtyřicetiletého politika jde o největší selhání státní moci od krize v souvislosti se Suezským průplavem z roku 1956, kdy byla Velká Británie potupně donucena Spojenými státy ke stažení jednotek z Egypta. „Postavit národ před volbu mezi dvěma hluboce neatraktivními možnostmi, vasalstvím a chaosem, je selháním britského státnictví v rozsahu, který tu nebyl od dob Suezské krize,“ prohlásil Johnson. 

Referendum nebude

„Vzhledem k tomu, že se realita brexitu výrazně vzdálila tomu, co bylo lidem přislíbeno, je jedinou demokratickou možností nechat veřejnost, aby měla poslední slovo,“ myslí si politik, který je bratrem bývalého ministra zahraničí a kritika postoje premiérky Mayové Borise Johnsona. 

Bývalý náměstek ministra dopravy požaduje referendum, ve kterém by měli Britové možnost vybrat si mezi setrváním v EU, brexitem podle Mayové a brexitem bez dohody. Kancelář premiérky takovou možnost odmítá. Druhé referendum o členství v Evropské unie podle ní neproběhne „za žádných okolností“.

Mayová čelí kritice

Jo Johnson je již čtrnáctým politikem, který od listopadu minulého roku vládu premiérky Mayové opustil. S pokračujícími jednáními mezi Londýnem a Bruselem se britská premiérka ocitá pod stále silnějším tlakem odpůrců její vize brexitu. 

Řada politiků kritizuje kompromisní řešení, které by znamenalo dočasné setrvání v evropské zóně volného obchodu. To by ponechal Velkou Británii na pospas rozhodnutím unie bez možnosti se na nich jakkoli podílet. 

Johnson ve svém prohlášení o rezignaci uvedl, že návrh Mayové by ponechal Británii v „mnohem horší“ vyjednávací pozici, než v jaké se nachází nyní. Ze svého působení na ministerstvu dopravy zároveň ví, jak „bolestivý“ by byl odchod bez dohody. 

Podporovatel brexitu Boris Johnson rozhodnutí svého bratra uvítal a prohlásil, že oba navzdory odlišným pohledům na vztah Velké Británie s Evropskou unií „sdílejí zděšení“ z postoje premiérky a jejího vedení vyjednávání.