Mluvčí britského premiéra Tonyho Blaira uvedl, že Londýn Ahmadínežádovo prohlášení prověřuje. Ahmadínežád prohlásil, že námořníkům udělil milost jako dárek britskému lidu a na počest výročí narození proroka Mohammeda a také u příležitosti velikonočních svátků.

Íránský prezident zároveň osobně vyznamenal příslušníky íránské pobřežní stráže, kteří Brity v Perském zálivu zajali. "Jménem íránského lidu bych chtěl poděkovat íránské pobřežní stráži za hrdinnou obranu íránských teritoriálních vod," řekl prezident na své dnešní tiskové konferenci a zdůraznil, že Teherán nebude nikdy takovéto průniky vetřelců akceptovat.

Íránci dosud drželi Brity na neznámém místě a o jejich osudu se vedl diplomatický spor. Londýn totiž tvrdí, že členové britského námořnictva, mezi nimiž je i jedna žena, byli zadrženi v iráckých vodách. Ahmadínežád dnes dále ostře kritizoval Radu bezpečnosti OSN, kterou obvinil, že nedokázala zabránit americké invazi do Iráku a "zločinům v Palestině".

Invazi do Iráku, která v roce 2003 vedla ke svržení tehdejšího režimu diktátora Saddáma Husajna, odsoudil a připomněl, že Iráku nebylo prokázáno vlastnictví zbraní hromadného ničení, což bylo Washingtonem uváděno jako hlavní důvod k zahájení operace. Ačkoli Irák má nyní zvolenou vládu, "okupační síly zůstávají nadále v zemi a lidé jsou stále zabíjeni", podotkl íránský prezident.

Írán propustí a předá britské námořníky Britům ve čtvrtek

Írán propustí a předá britskému velvyslanectví v Teheránu 15 britských námořníků, které zadržuje od 23. března kvůli údajnému vniknutí do íránských vod, ve čtvrtek. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na kancelář íránského prezidenta, který dnes záměr jejich propuštění oznámil. Podle předchozích zpráv však měli být Britové předání britskému velvyslanectví již dnes.

"Britští námořníci jsou v rukou (íránského) ministerstva zahraničí. Ve čtvrtek budou předáni britské ambasádě před odjezdem do Londýna," citovala agentura AFP poradce prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Podle íránské státní agentury IRNA byl odlet britských námořníků naplánován na čtvrtek ráno. Podle britských zdrojů by měli doletět na londýnské letiště Heathrow kolem 14:00 SELČ.

Britský premiér Tony Blair uvítal oznámení o brzkém propuštění britských námořníků a poznamenal, že tomuto nečekanému kroku íránského prezidenta nepředcházela vyjednávání. Poděkoval všem, kteří k osvobození nějak přispěli, zmínil se v této souvislosti o EU, Radě bezpečnosti OSN a "našich spojencích v oblasti".

Britská televizní zpravodajská stanice Sky News dnes večer bez dalších podrobností uvedla, že klíčovou roli při vyřešení krize sehrály Sýrie a Katar. Z Damašku zaznělo podobné tvrzení.

Íránský prezident se setkal se 14 Brity a jednou Britkou na obřadu, který uspořádal u příležitosti jejich propuštění. "Jak se vám daří? Takže vy jste přijeli na povinnou dovolenou?" zažertoval Ahmadínežád s úsměvem na tváři. Nakonec popřál Britům "hodně štěstí". Britové byli ve večerních civilních šatech, ne ve svých uniformách, a žena měla na hlavě šátek, jak nařizuje zdejší islámský zákon, poznamenala agentura Reuters.