Poté, co palestinský radikál na Západním břehu zastřelil dva židovské osadníky, začaly večer desítky židovských osadníků útočit na Palestince a jejich domy a jeden Palestinec byl zastřelen, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Nebylo jasné, zda stříleli osadníci, nebo izraelské bezpečnostní složky.

Server The Times of Israel přinesl večer záběry, na nichž hoří auta v blízkosti domů Palestinců na okupovaném Západním břehu v obci Huvára u Nábulusu. Podle palestinských zdravotníků byla zraněna stovka lidí při střetech s osadníky, kteří napadli i tři sanitky. Dvacet lidí skončilo v nemocnici poté, co se nadýchali kouře. Policie se snažila dav rozehnat slzným plynem.

Výsledkem jednání zástupců tajných služeb Izraele a Palestinské autonomie v Jordánsku byl podle jordánského ministerstva zahraničí slib Izraele, že nebude schvalovat nové židovské osady na Západním břehu šest měsíců a nové bytové jednotky tamtéž čtyři měsíce.

Deník Haarec ale s odkazem na svůj zdroj napsal, že slib se netýká legalizování devíti židovských osad z tohoto měsíce ani výstavby 7000 bytových jednotek v židovských osadách schválených tento týden.

Krátce po oznámení výsledků jednání ale ministr financí a šéf krajně pravicové strany Náboženský sionismus Bezalel Smotrič prohlásil, že žádné zmrazení výstavby osad nebude. Smotrič dostal tento týden široké pravomoce nad civilní správou na Západním břehu, což znamená, že může zasahovat i do legalizace židovských osad či výstavby nových. „Nevím nic o tom, co řekli či neřekli v Jordánsku. Ale jednu věc vím jistě: žádné zmrazení osad nebude. Ani na jeden den,“ napsal v neděli na twitteru Smotrič.

„Co se stalo v Jordánsku, zůstává v Jordánsku“

Podobně se vyjádřil i ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir. „Co se stalo v Jordánsku (pokud se to stalo), tak zůstává v Jordánsku,“ napsal na twitteru Ben Gvir, který je též pro rozšiřování židovských osad na Západním břehu. Po legalizaci devíti osad v polovině února, za což Izrael kritizovaly USA i další země, řekl, že „území Izraele náleží izraelskému lidu“ a že chce osad „mnohem víc“.

Schvalování židovských osad na Západním břehu, na němž chtějí mít Palestinci společně s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem svůj stát, považuje většina mezinárodního společenství za nelegální. A mnozí, včetně současné americké vlády či generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, to označují za překážku mírového procesu.

Nedělního jednání v jordánské Akabě se zúčastnil ředitel izraelské bezpečnostní služby Šin Bet Ronen Bar a šéf národní bezpečnostní rady Cachi Hanegbi, šéf palestinské tajné služby Madžíd Faradž a také americký koordinátor národní bezpečnosti pro Blízký východ Brett McGurk a bezpečnostní činitelé Jordánska a Egypta.

Lídr opozice: Nebezpečný chaos 

Reakce izraelských ministrů po oznámení výsledků jordánských jednání kritizoval opoziční lídr Jair Lapid. „Tohle není vláda, to je nebezpečný chaos,“ uvedl Lapid. „Nemůže se stávat, aby Stát Izrael poslal vysokou oficiální delegaci na schůzku podporovanou Spojenými státy, tam se na něčem dohodl a pak ministři vlády psali tweety, které tomu odporují,“ uvedl Lapid.

Podle serveru The Times of Israel se izraelští a palestinští zástupci dohodli, že zřídí společnou skupinu, která zváží obnovení izraelsko-palestinské bezpečnostní spolupráce. Ta byla přerušena před měsícem po razii izraelské armády proti palestinským radikálům na Západním břehu Jordánu v Džanínu, při níž zemřelo deset Palestinců.