„Nad pákistánskou částí Kašmíru jsme sestřelili dva indické letouny,“ napsal na twitteru podle agentury Reuters mluvčí pákistánských ozbrojených sil Asif Ghafoor. Zatímco jedno z nich se údajně zřítilo do této části Kašmíru, to druhé dopadlo na indickou stranu. Jednoho z pilotů tak zajali pákistánští vojáci.

Indie následně upozornila, že její vzdušný prostor narušila nejméně tři pákistánská letadla. Kvůli incidentu bylo na tři hodiny uzavřeno letiště ve Šrínagaru, metropoli indického státu Džammú a Kašmír. „Jediným účelem této akce bylo ukázat naší vůli a schopnost bránit se,“ napsal na twitteru mluvčí pákistánského ministra zahraničí Mohammad Faisal.

Již během pondělní noci indické letectvo provedlo nálet na pákistánské území, jehož cílem byl údajně výcvikový tábor extremistů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo posléze vyzval obě země, aby nestupňovaly vojenskou aktivitu a raději přistoupili k „přímé komunikaci“.

Vyostření vzájemných vztahů

Pákistán a Indie se o oblast Kašmíru dlouhodobě přou. Již tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se vyostřily před dvěma týdny, kdy v indické části Kašmíru došlo k atentátu, při němž zemřelo čtyřicet příslušníků indické polovojenské policie. Od té doby napětí vytrvale roste a na obou stranách přibývá odvetných akcí.

Indie navíc kritizuje Pákistán kvůli tomu, že poskytuje útočiště a zbraně kašmírským separatistům. Ti od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu či sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.