Řešení v podobě vývozu zvířat do Austrálie je myšlenka osmašedesátiletého Jihoafričana Raye Dearlovea, který žije v Austrálii. Do konce letošního roku chce dostat do své domoviny šest zvířat. "Je třeba zajistit, aby byla tato první fáze úspěšná. Je to komplikované a drahé," řekl.

Letecká přeprava jednoho zvířete přijde na 60.000 australských dolarů (milion Kč). Projekt počítá s penězi dárců a soukromých podniků. Pokud budou letošní pokusy o přesun více než tunu těžkých zvířat úspěšné, bude převoz v příštích letech urychlen.

Australské a jihoafrické úřady přesun zvířat podmínily přísnými požadavky. Nosorožci musejí projít dvojí karanténou - první ještě v JAR, a to dva měsíce před naložením do letadla, druhou v zoo v Sydney. Až potom budou přesunuti do přírodního parku. Dearlove z bezpečnostních důvodů nesdělil do jakého, je ale známo, že tam budou mít zvířata volný výběh.

Nosorožci jsou kriticky ohroženi. Pytláci je zabíjejí kvůli rohům, jejichž materiál se v Asii používá v tradiční medicíně.

Obavy o nosorožce jsou staršího data a myšlenka na jejich odvoz z JAR není první. Ochránci za minulý rok a půl z JAR vyvezli 100 jedinců do Botswany. Jsou umístěni v tamních rezervacích a soukromých parcích, do nichž se pytláci dostávají s většími obtížemi než v JAR. Ředitel jedné z místních nevládních organizací Les Carlisle řekl, že Botswana má velmi přísnou protipytláckou politiku.

"Ochránci pověření bojem s pytláky mají volnou ruku a pokud padnou na ozbrojené pytláky, mohou po nich střílet," řekl. V Botswaně umístili zvířatům do rohů navigační systém GPS, takže je jejich pohyb možné sledovat.