Podle zimbabwského deníku Herald je krok současného vedení v čele s novým prezidentem Emmersonem Mnangagwou známkou, že se situace v zemi uklidňuje.

Třiadevadesátiletý Robert Mugabe odstoupil z funkce minulý týden poté, co ho armádní činitelé donutili setrvat v domácím vězení. Následnými mnohatisícovými demonstracemi dali lidé jasně najevo, že si přejí vládu stařičkého autokrata po 37 letech, kdy byl v úřadu, definitivně ukončit.

Výměnou za rezignaci získal Mugabe imunitu pro sebe i svou ženu. Nebude tak stíhán za zločiny proti lidskosti, jichž se on a jeho administrativa dopustili při potlačování opozice v osmdesátých letech. Informaci, že za svůj odchod obdržel 10 milionů dolarů (v přepočtu téměř 213 milionů korun), se nepodařilo potvrdit.

Nynější prezident Emmerson Mnangagwa má sestavit kabinet během několika dnů. Zatím není jasné, budou-li v něm zastoupeni politici z éry bývalé hlavy státu.

| Video: Youtube

Místní úřady oznámily, že v ulicích budou i nadále hlídkovat policisté s vojáky. Odůvodnily to zvěstmi o rabování a nezákonných záborech farem a domů.

Nejvyšší soud v Zimbabwe mezitím prohlásil, že zásah armády vedoucí před týdnem k Mugabeho odstoupení proběhl v souladu s ústavou.

Emmerson Mnangagwa po svém návratu do vlasti, odkud byl Mugabem vyhoštěn, prohlásil, že v Zimbabwe nastává „zrod nové demokracie“. Zahraniční pozorovatelé jsou skeptičtější a kladou si otázku, zda tento dlouholetý Mugabeho spojenec, výrazně se podílející na represivních krocích staré vlády, může přinést opravdovou změnu.