Laikům jeho označení ALH 84001 asi příliš neřekne. Pod písmeny a číslicemi se však ukrývá meteorit, který možná definitivně potvrdí, že na Marsu přinejmenším kdysi existoval život.

Vyplývá to ze 46stránkové studie, kterou zveřejnil, zatím pro velmi úzký okruh odborníků, výzkumný tým Johnsonova vesmírného střediska v americkém Houstonu. Vědci v meteoritu objevili mikroskopické krystalky magnetitu, který vzniká činností bakterií. Může však vzniknout i anorganicky bez přispění živých organismů. Díky použití těch nejmodernějších mikroskopů a další techniky se vědcům podařilo zjistit, že správná bude nejspíše první, podstatně senzačnější možnost.

Krystalky

Magnetitové krystalky jsou totiž stejné jako ty, které vznikají činností pozemských bakterií. Meteorit zasáhl Zemi před 13 tisíci lety. Vědci ho našli na Antarktidě před čtvrt stoletím. Že hornina nese známky života oznámil výzkumný tým už po prvním zkoumání v roce 1996. Ostatní vědci ale jejich závěry odmítli.

To by se tentokrát podle autorů studie stát nemělo. „Věříme, že důkazy potvrzující hypotézu biologického původu krystalů jsou nyní silnější, než jsme předložili před třinácti lety,“ řekl jeden z vědců NASA Everett Gibson.
Experti, kteří studii již četli, potvrzují její závěry. „Před 13 lety jsem myslel, že tam mají chybu. Teď nepochybuji, nemají,“ řekl astrobiolog Dennis Bazylinski. (jhr)

Čtěte také: Na Marsu může být život, tvrdí vědci