McClainová přiznala, že se do bankovního účtu přihlásila, ale odmítá, že by se z její strany jednalo o jakýkoliv zločin. Z oběžné dráhy pouze chtěla zkontrolovat, že rodina má dostatek peněz na zaplacení účtů a péči o šestiletého syna Wordenové, o kterého se obě ženy před odloučením staraly. Do bankovnictví se přihlásila pomocí stejného hesla, které používala během jejich vztahu.

Start ruské rakety Sojuz-FG - ilustrační foto
Připojení na první pokus nevyšlo. Lod Sojuz se od vesmírné stanice vzdálila

Astronautku vyšetřuje úřad generálního inspektora při NASA, vyslechl ji minulý týden.

McClainová se zpátky na Zemi vrátila koncem letošního června, na oběžné dráze strávila 204 dní. Během pobytu na orbitální stanici, která se pohybuje ve vzdálenosti 400 kilometrů od zemského povrchu, se několikrát účastnila misí v otevřeném vesmíru.

Na ISS platí zákony jednotlivých zemí

Vesmírné agentury Spojených států, Evropy, Ruska, Kanady a Japonska, které mají starost správu ISS, se shodly, že na stanici budou platit národní zákony zemí, ze kterých případní obvinění pocházejí. Na Rusy se tedy vztahují ruské zákony a na Kanaďany kanadské. Evropa je brána v potaz jako jeden celek, pokud by ale členské státy měly zájem, mohou na vesmírné zločiny aplikovat vlastní právní normy, uvedl server BBC. Na stanici ale zatím k žádnému trestnému činu nedošlo, citoval The New York Times NASA.

Zeměkoule by se mohla stát čočkou teleskopu nového typu
Jak odhalit vzdálená tajemství vesmíru? Pomůže k tomu sama Země