O zvýšení statusu Vesty rozhodli astronomové z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na základě údajů od sondy Dawn. Ukázalo se totiž, že vnitřní struktura vesty je podobná Merkuru, Marsu či Zemi, uvedla v pátek na své internetové stránce televize CNN.
Sondu Dawn vyslala NASA do kosmu právě kvůli zkoumání těles v pásu asteroidů. Na oběžnou dráhu kolem Vesty ji technici navedli loni v létě. Letos sonda Vestu opustí a přesune se k největšímu tělesu k pásu asteroidů, protoplanetě Ceres.
"Mise sondy Dawn u Vesty je ohromný úspěch. Díky ní jsme přestali Vestu vnímat jako nehomogenní těleso, ale zařadili jsme ji mezi planetární objekty," uvedla Carol Raymondová z NASA.
Za protoplanety astronomové označují tělesa, která obíhají kolem slunce a jejichž vnitřní struktura se skládá z rovnoměrně rozložených vrstev podobně jako u planet zemského typu. Jejich vývoj se ale někdy v minulosti zastavil na nižším stupni než u běžných planet, takže nedosáhly jejich velikosti.
Asteroidy naproti tomu podle NASA nemají jasnou vnitřní strukturu.
Kromě Vesty označuje NASA za protoplanety další dvě tělesa ve vnitřní části sluneční soustavy. Jsou jimi Ceres a Pallas, které se rovněž nacházejí v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Další protoplanety se podle astronomů nacházejí v Kuiperově pásu za oběžnou dráhou Neptunu.