Dean, první hurikán letošní sezóny, se v uplynulých dnech zformoval nad Karibskou oblastí a dnes zesílil na kategorii čtyři na pětistupňové škále. Meteorologové varují, že by během následujících 48 hodin mohl dosáhnout síly obávané kategorie pět, zatímco se bude přesouvat k Mexiku a Spojeným státům.

NASA se obává, že by se hurikán mohl stočit k texaskému Houstonu, kde je řídící centrum. To by znamenalo, že by kontrolu přistávání raketoplánu muselo převzít jiné - a méně vybavené - středisko, čemuž se chtějí letoví manažeři vyhnout.

Kosmonauti Dave Williams a Clay Anderson z raketoplánu Endeavour dnes uskutečnili poslední výstup do volného prostoru. Podle NASA byl jejich pobyt oproti původnímu plánu zkrácen o hodinu a půl. Williams a Anderson měli dnes pobýt venku šest hodin a instalovat držák pro inspekční rameno raketoplánu a zajistit anténu. Na splnění těchto úkolů dostali jenom čtyři a půl hodiny a drobnější práce, které měli provést, byly odloženy.

Oba před výstupem ujistili, že budou mimořádně pozorní, aby předešli jakékoliv škodě na svém vybavení, a tedy i předčasnému návratu, jak se stalo při třetím, středečním, výstupu. Jejich kolega Rick Mastracchio si tehdy poškodil rukavici a musel se urychleně vrátit na ISS.

Podle předchozích plánů se měl Endeavour od ISS odpoutat v pondělí a přistát na Floridě buď v 18:30 SELČ nebo v 19:00 SELČ. Dnes NASA posádku informoval, že by se odpoutání mohlo konat už v neděli a že přistání bude o den uspíšeno ve stejných časových oknech, jaká byla vybrána pro středu.

Hurikán Dean směřuje nyní Karibikem na severozápad k mexickému poloostrovu Yucatán, odkud bude podle předpokladů pokračovat severně Mexickým zálivem. Texaské i louisianské úřady už zahájily přípravy pro případ, že Dean dorazí na pevninu, což by mohlo být podle počítačových modelů v úterý nebo ve středu.

Dvojice kosmonautů při svém pobytu v prostoru oko hurikánu Dean sledovala, když se celý komplex pohyboval 344 kilometry nad Karibským mořem. Nešetřili obdivem nad tímto přírodním úkazem.

Endeavour z Floridy odstartoval 8. srpna a u ISS "kotví" od 10. srpna. Při startu jeho trup poškodil kousek uvolněné izolační pěny, ale NASA nakonec rozhodl, že trhlinu nebude nutné zacelit, protože neohrožuje raketoplán při návratu na Zemi.