Předchozí
1 z 11
Další

Když se donedávna světová média zajímala o Leonor, kněžnu asturskou, sedmnáctiletou dědičku španělského trůnu, většinou o ní psala v souvislosti s jejími rodiči, či o tom, co si oblékla na sebe (její matka, královna Letizia, je považována za módní ikonu). Jenže příští španělská panovnice na sebe přebírá stále více oficiálních povinností. Svědčí to o tom, že byť má její otec Filip VI. teprve pětapadesát let a předpokládá se, že ještě nějakou dobu na trůnu zůstane, mladá dívka se již plně připravuje na to, že jednou bude stát v čele jižanské země právě ona. 

Lucemburský velkovévoda Jindřich I. Lucemburský s manželkou Marii Teresou a korunním princem Vilémem.
Jindřich I. vládne Lucembursku 20 let, pro lásku byl ochoten obětovat i korunu

Když navíc koncem tohoto měsíce oslaví osmnáctiny, bude moct zastupovat svého otce při oficiálních povinnostech, kdykoliv to bude potřeba. Co to obnáší, si poprvé ve velkém vyzkoušela před několika dny. „Dědička španělského trůnu se stala středobodem zájmu, když vůbec poprvé zastávala oficiální roli při každoroční velké vojenské přehlídce v Madridu. Podtrhlo to její vzrůstající roli,“ zmiňuje list The Times.

Kněžna Leonor není jedinou zástupkyní mladé generace evropských královských rodin, které nyní ve velkém přibývají oficiální povinnosti a dostává se do centra pozornosti. Podobným „křtem“ jako ona si v uplynulých dnech prošel rovněž nejstarší vnuk dánské královny a tím pádem následník dánského trůnu, princ Christian. Ten zase oslavil osmnácté narozeniny skutečně ve velkém stylu - popřát mu přijela většina evropských panovníků. 

Evropské monarchie - panovníci a následníci

Konstituční monarchie: 

• Belgie: království - od roku 2013 v čele král Filip - následnicí trůnu je jeho nejstarší dcera, princezna Elisabeth Belgická (nyní 21 let)

• Dánsko: království - od roku 1972 v čele královna Markéta II. - následníkem trůnu je její starší syn. princ Frederik (nyní 55 let), 2. místo v nástupnické linii má Frederikův nejstarší syn, princ Christian (nyní 18 let)

• Lichtenštejnsko: knížectví - od roku 1989 v čele kníže Hans Adam II. - následníkem trůnu je jeho nejstarší syn, dědičný princ a současný regent Alois (nyní 55 let), 2. místo v nástupnické linii má Aloisův nejstarší syn, princ Josef Václav z Lichtenštejna (nyní 28 let)

• Lucembursko: velkovévodství - od roku 2000 v čele velkovévoda Jindřich I. - následníkem trůnu je jeho nejstarší syn, princ Vilém (nyní 41 let), 2. místo v nástupnické linii má Vilémův prvorozený syn, princ Karel (nyní 3 roky)

• Monako: knížectví - od roku 2005 v čele kníže Albert II. - následníkem trůnu je jeho jediný legitimní syn, princ Jakub Monacký (nyní 8 let)

• Nizozemsko: království - od roku 2013 v čele král Vilém-Alexandr - následnicí trůnu je jeho nejstarší dcera, princezna Catharina-Amalia Nizozemská (nyní 19 let)

• Norsko: království - od roku 1991 v čele král Harald V. - následníkem trůnu je jeho jediný syn, princ Haakon (nyní 50 let), 2. místo v nástupnické linii má jeho starší dcera, princezna Ingrid Alexandra (nyní 19 let)

• Španělsko: království - od roku 2014 v čele král Filip VI. - následnicí trůnu je jeho nejstarší dcera, princezna Leonor (nyní 17 let)

Švédsko: království - od roku 1973 v čele král Karel XVI. Gustav - následnicí trůnu je jeho nejstarší dítě, princezna Viktorie (nyní 46 let), 2. místo v nástupnické linii má její nejstarší dcera, princezna Estelle (nyní 11 let)

Velká Británie: království - od roku 2022 v čele král Karel III. - následníkem trůnu je jeho starší syn, princ William (nyní 41 let), 2. místo v nástupnické linii má Williamův nejstarší potomek, princ George (nyní 10 let)

Další evropské monarchie: 

• Andorra: polovolená parlamentní diarchie (knížectví) - hlavou státu francouzský prezident Emmanuel Macron, zastupován Patrickem Strzodou a urgellský biskup Joan Enric Vives Sicília, zastupován Josepem Mariou Maurim

• Vatikán: absolutistická monarchie, ekleziologická a volená teokracie - od roku 2013 v čele papež František

Belgická princezna Elisabeth

Belgická následnice trůnu, princezna Elisabeth, při setkání s britským králem Karlem III.Belgická následnice trůnu, princezna Elisabeth, při setkání s britským králem Karlem III.Zdroj: Wikimedia Commons, Ian Jones - Buckingham Palace reception, CC BY 2.0

Belgickou následnicí trůnu je nyní jednadvacetiletá princezna Elisabeth, vévodkyně brabantská. Pokud jednoho dne skutečně nastoupí na belgický trůn (a zatím to vypadá, že nastoupí), bude to pro zemi historický moment. Elisabeth by se totiž mohla stát první belgickou královnou. Jak připomíná magazín Tatler, teprve až deset let před jejím narozením totiž bylo následnictví v Belgii upraveno tak, aby mělo nárok na korunu nejstarší dítě panovníka bez ohledu na pohlaví. 

Princezně Elisabeth se jí rodiče snažili dopřát co nejnormálnější dětství, neboť král Filip zažil jako následník nepříjemné chvíle související s přemrštěným mediálním zájmem. Zatímco ale u jejích sester to šlo snadno, Elisabeth jako následnice byla vždy pod drobnohledem. „Vyrůstala pod dohledem kamer. Už jako batole se musela usmívat a potřásat rukama, neboť jí bylo řečeno, že to bude dělat po zbytek života. Jako devítiletá otevírala dětskou nemocnici, která nese její jméno. Jako dvanáctiletá měla poprvé projev, a to ve třech jazycích. Oslavu jejích osmnáctých narozenin vysílali v televizi, a byla popisována jako reklama na monarchii,“ konstatuje list Politico

Plně se ale začala věnovat oficiálním povinnostem až loni, kdy se zúčastnila oslavy narozenin norského prince, a kdy také absolvovala své první sólové veřejné vystoupení. Od té doby si kus pozornosti urvala třeba při účasti na korunovaci britského krále Karla III. A zdá se, že je populární nejen u svých krajanů. „Zatím je Elisabeth vnímána výrazně pozitivně. Když palác zveřejnil fotku, jak cvičí v legínách vyrobených belgickou módní značkou, web prodejce doslova explodoval. A magazín Vogue ji označil za jednu z nejstylovějších princezen, přičemž ji přirovnal ke Kate Middletonové,“ nastiňuje list Politico.

Nyní princezna studuje historii a politiku na Oxfordské univerzitě. Za sebou má už i vojenský výcvik. Jen před pár měsící složila přísahu a stala se důstojnicí, píše list Daily Mail

Dánský princ Frederik a dánský princ Christian

V uplynulých dnech si velký kus pozornosti urval dánský královský dvůr. Proč? Nejstarší vnuk současné dánské královny Markéty II., a tudíž příští dánský panovník, princ Christian, slavil 18. narozeniny. Vzhledem k jeho postavení byla jeho oslava velkou formální akcí, na kterou přijela většina současných evropských korunovaných hlav a jejich následníků. 

Princ Christian však má na přípravu na převzetí panovnických povinností ještě mnoho času. Dánsku stále vládne jeho babička, nyní nejstarší evropský vládnoucí panovník. A po ní přijde na řadu jeho otec, korunní princ Frederik. Ten se již nyní na rozdíl od svého syna plně věnuje oficiálním povinnostem. 

Nyní 55letý princ Frederik studoval na prestižních školách v zahraničí (mimo jiné na Harvardu), prošel vojenským výcvikem (sloužil dokonce u speciálních jednotek, dánské obdoby známých amerických Navy SEALs), a je znám také jako nadšený a velmi schopný sportovec (věnuje se například maratonskému běhu). „S vědomím, že povede Dánsko v 21. století, se na to připravil jak akademicky, tak vojensky,“ uvádí oficiální web dánské královské rodiny. Princ je znám také jako ekologický aktivista.

Jeho syna a příštího krále, prince Christiana, podobné zážitky teprve čekají. Byť se poprvé zúčastnil oficiálního vystoupení královské rodiny už jako tříletý, zatím za sebou nemá žádné sólové vystoupení a vždy hrál spíše vedlejší než hlavní roli. Jeho velkolepá oslava 18. narozenin tak i pro něj byla jakýmsi křtem, kdy si nynější student gymnázia vyzkoušel, jaké je to být středobodem pozornosti. A od nynějška jím zřejmě bude stále častěji. „Jeho narozeninový galavečer byl označen jako událost roku pro evropské monarchie. Mladík je vnímán jako jeden z nejvíce žádoucích svobodných mužů mezi evropskými královskými rodinami a jeho narozeninový večírek znamenal jeho oficiální vstup do královského života,“ píše magazín Tatler

Jak uvádí magazín Vanity Fair, sám Christian ve svém projevu uvedl, že je připravený zasvětit svůj život službě národu a udělá vše pro to, aby ji plnil co nejlépe. „Galavečer potvrdil, že nyní přebírá oficiální roli,“ uvádí Vanity Fair. 

Lichtenštejnský princ Alois a princ Josef Václav 

Princ Alois během návštěvy Prahy v dubnu 2018Princ Alois během návštěvy Prahy v dubnu 2018Zdroj: Shutterstock

Následník lichtenštejnského trůnu, princ Alois, je již devatenáct let regentem. Jeho otec, kníže Hans Adam II., na něj velkou část povinností a pravomocí převedl již v roce 2004 a už tehdy naznačil, že se připravuje na předání moci svému potomkovi. Nyní 55letý princ Alois má za sebou vojenský výcvik v Anglii a studia právní vědy v Rakousku, dlouhodobě se také stará o rodinné finance. „Vykonává povinnosti hlavy státu jako zástupce svého otce,“ shrnuje web lichtenštejnské panovnické rodiny

Jeho 28letý syn, princ Josef Václav, další následník trůnu, má za sebou studia ve Velké Británii, rok cestoval po jižní Americe. O jeho životě se toho moc neví - lichtenštejnská panovnická rodina si totiž své soukromí přísně střeží, a její nejmladší generace - včetně následníka Josefa Václava a jeho sourozenců - se dokonce i při oficiálních příležitostech objevuje velmi zřídka. Žijí v ústraní a nepojí se s nimi žádné skandály. „Pro mé rodiče a prarodiče bylo vždy velmi důležité, abych se nedostával do bulvárních sloupků. To mi umožňuje volně se pohybovat a žít svůj život jako každý jiný,“ prohlásil již před devíti lety princ v ojedinělém rozhovoru pro list Volksblatt. 

Dokonce ani na oficiálním webu lichtenštejnské panovnické rodiny o princi Josefu Václavovi nejsou žádné informace. Ví se však to, že je zatím svobodný. „Vzhledem k odhadům o velikosti jeho dědictví patří k nejžádanějším starým mládencům v Evropě,“ píše web Adelswelt

Lucemburský princ Vilém a princ Karel

Lucemburský velkovévoda Jindřich I. Lucemburský s manželkou Marii Teresou a korunním princem Vilémem.Lucemburský velkovévoda Jindřich I. Lucemburský s manželkou Marii Teresou a korunním princem Vilémem (snímek z roku 2009)Zdroj: Wikimedia Commons, Disquatufais, CC BY-SA 3.0

Mezi méně známé evropské královské rodiny patří i ta lucemburská. Dědicem trůnu je nyní 41letý princ Vilém, který už se postaral i o zajištění pokračování nástupnické linie - před třemi lety se mu narodil první syn, princ Karel, který jednou zdědí trůn, a letos na jaře s manželkou přivítali mladšího syna Françoise. 

Jak bývá u následníků standardem, i princ Vilém absolvoval vojenský výcvik, konkrétně ve Velké Británii. „V roce 2002 se složením přísahy stal důstojníkem lucemburské armády. Nyní má hodnost plukovník,“ uvádí web lucemburské panovnické rodiny. Studoval ve Velké Británii a Francii, přičemž jeho hlavním oborem byla mezinárodní politika, a stážoval například v bankách. 

Jak připomíná web LuxTimes, od skončení studii se princ plně připravuje na převzetí panovnických povinností. 

V roce 2020 se v Lucembursku oslavovalo ve velkém, když princ s manželkou přivedli na svět první dítě, syna Karla. „Dnes je pro mou ženu a pro mě nádherný den. Zřejmě nejúžasnější den našich životů, protože vstup dítěte do našeho života a rodičovství je nejmagičtější věc, co pár může zažít,“ nešetřil princ dojemnými slovy v den jeho narození. 

Princ Jakub Monacký

Aktuálně nejmladším přímým následníkem trůnu (tedy 1. v nástupnické linii) v Evropě je monacký princ Jakub, syn současného knížete Alberta II. Hoch má nyní 8 let, čili zatím nevykonává žádné oficiální povinnosti, byť se čas od času při velkých formálních akcích objevuje po boku rodičů. 

U tohoto monackého následníka je paradoxem, že je nejmladším (prokázaným) potomkem svého otce. Jeho starší sourozenci ale z různých důvodů na trůn nemají nárok. 

Dvě nejstarší děti - syna Alexandra a dceru Jazmin kníže Albert II. počal s různými ženami, přičemž ani s jednou nebyl ženatý. „Tyto děti korunu zdědit nemohou, neboť dodatek ústavy z roku 2002 požaduje, aby byli rodiče následníka sezdáni,“ vysvětluje encyklopedie Britannica

Pak se Albert II. oženil s jihoafrickou plavkyní Charlene Wittstockovou a páru se narodila dvojčata Gabriela a Jakub, kteří již jsou legitimními potomky. „Přestože Gabriela přišla na svět první, korunním princem se stal podle pravidel monackého následnictví Jakub,“ dodává encyklopedie Britannica. 

Nizozemská princezna Catharina-Amalia

Příští nizozemská královna Catharina-Amalia, nejstarší dcera současného krále Viléma Alexandra a jeho ženy Máximy.Příští nizozemská královna Catharina-Amalia, nejstarší dcera současného krále Viléma Alexandra a jeho ženy MáximyZdroj: Wikimedia Commons, Ian Jones, CC BY 2.0

Přestože 21. století vyžaduje od královských rodin mnohem větší otevřenost, když někdo z jejich nejviditelnějších členů promluví o psychické náročnosti svého života, je to spíše výjimka. Princeznou moderní doby je v tomto ohledu nyní 19letá nizozemská následnice trůnu Catharina-Amalia. Mladá žena, která se vedle studia naplno věnuje také oficiálním povinnostem, se díky přístupu svých rodičů snaží žít co nejběžnější život, a bývá chválena za to, že stojí nohami pevně na zemi. Její postavení jí ale nastavuje kruté hranice.

Princezna oranžská, jak zní její titul, chodila podle magazínu Tatler do veřejných škol a o loňských prázdninách dokonce brigádovala v baru, čímž si vysloužila přezdívku Královna koktejlů. „Po ukončení středoškolského studia rok strávila dobrovolničením v různých organizacích. V září 2022 nastoupila na bakalářský program v politice, psychologii, právu a ekonomii na univerzitě v Amsterdamu,“ uvádí oficiální web nizozemské královské rodiny

Jako studentka se vzdala své roční apanáže v hodnotě 1,4 milionu dolarů (v přepočtu 32 milionů korun), protože prohlásila, že není vhodné, aby dostávala takové peníze, když nevykonává oficiální povinnosti. A netradiční přístup zaujala nejen v tomto ohledu. „Otevřeně promluvila o svém duševním zdraví, řekla, že někdy dochází k terapeutovi, a vyjádřila podporu v otázce LGBTQIA+ komunity,“ píše magazín Tatler. 

Po nástupu na univerzitu Catharina-Amalia bydlela ve sdíleném studentském bytě, to už ale není možné. V říjnu před rokem se nizozemské tajné služby dostaly ke komunikaci zločinecké skupiny, ze které vyplývalo, že by se korunní princezna mohla stát terčem útoku, připomíná BBC. Následnice trůnu se proto přestěhovala zpět k rodičům a ochranka zpřísnila bezpečnostní opatření. Podle vyjádření její matky se tím život princezny extrémně zkomplikoval a celou věc nesla velmi špatně. „Budu upřímná, stále je to velmi těžké. Chybí mi normální život, život studentky. Chybí mi možnost procházet se na ulici, moci si zajít do obchodu,“ vyjádřila se sama princezna.

Norský princ Haakon a princezna Ingrid Alexandra

Sportovec se zájmem o životní prostředí. Takovým následníkem trůnu je nyní 50letý norský princ Haakon. Druhá v nástupnické linii je jeho dcera, princezna Ingrid Alexandra. Devatenáctiletá dívka se lidově řečeno "potatila" a stále častěji se dostává do centra pozornosti. 

Korunního prince Haakona chtěli jeho rodiče vychovávat jako běžné norské dítě, navštěvoval proto veřejné školy. Na vysokých školách v Kalifornii, Londýně a v Norsku získal tituly ze studií politických věd, mezinárodní politiky a práv, a v Norsku samozřejmě absolvoval vojenský výcvik. Konkrétně se stal příslušníkem norského námořnictva. Od skončení studií se věnuje oficiálním povinnostem jako člen královské rodiny. „Kromě nich v roce 2001 spoluzaložil humanitární fond, který poskytuje dotace různým projektům, například na prevenci AIDS v Africe,“ zmiňuje encyklopedie Britannica. Zajímá se především o boj proti chudobě a stav světových oceánů. 

U příležitosti svých padesátin prohlásil, že pokud by nebyl následníkem trůnu, stal by se profesionálním surfařem, připomíná magazín People

Titulní listy novin plnil především kvůli svému manželství. Jeho vyvolenou se totiž stala svobodná matka Mette-Marit, jejíž bývalý partner měl problémy s drogami a se zákonem. Přestože to vyvolalo pozdvižení, pár si nakonec získal přízeň Norů. „Jsou spolu už více než dvacet let a přivedli na svět dvě děti,“ píše magazín Tatler

Starší z nich, princezna Ingrid Alexandra, se díky změně zákona týkajícího se nástupnictví, jednou stane norskou královnou - bude první ženou od přelomu 14. a 15. století, která usedne na norský trůn. I ji rodiče dali do běžných škol, nyní je středoškolačkou a čas od času její oficiální vystoupení také naznačí, jaký panovník z ní roste.

Když třeba před pěti lety křtila výzkumnou loď pojmenovanou po svém otci, ukázala, že po něm zdědila nejen zájem o sport (věnuje se třeba kick boxu). „Velmi se zajímám o stav oceánů a klimatickou změnu. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsem chtěla pokřtít tuto loď,“ řekla tehdy. A ekologie zůstala jedním z jejích hlavních témat dosud. 

Španělská princezna Leonor

Hlavní hvězda nedávné vojenské přehlídky v Madridu, následnice španělského trůnu princezna Leonor, se svými nadcházejícími osmnáctými narozeninami vstoupí do hlavního víru oficiálních vystoupení a povinností. Ty sice zná odmalička, zúčastňovala se jich se svými rodiči (první projev pak měla jako 13letá), až teprve v posledních měsících ale zažila své první sólové vystoupení.

Rodiče se jí snažili dopřát co nejběžnější dětství. Volnost si užila i na střední škole - studovala v britském Walesu na škole známé progresivním přístupem ke vzdělávání. Letos v létě ale kněžna asturská Leonor nastoupila jako příští velitelka španělských ozbrojených sil k tříletému vojenskému výcviku. Nyní je kadetkou vojenské akademie v Zaragoze. „Má nyní v týdnu velmi přísný program, ale může se na víkendy vracet k rodině. Po roku na akademii ji čeká rok na námořní škole a tříletý výcvik zakončí studiem na letecké akademii,“ shrnuje list Daily Mail

Princezna je dle svých slov jako kadetka nadšená. „Jsem šťastná, protože vím, jak si Španělé cení svých ozbrojených sil. Je to důležitý moment v mém životě a jsem odhodlaná pokračovat ve vzdělávání a dám do toho vše,“ prohlásila. 

Švédská princezna Viktorie a princezna Estelle

Švédská korunní princezna Viktorie se svým prvorozeným dítětem - dcerou Estelle, která po ní jednou zdědí švédský trůn.Švédská korunní princezna Viktorie se svým prvorozeným dítětem - dcerou Estelle, která po ní jednou zdědí švédský trůnZdroj: Wikimedia Commons, Bengt Nyman, CC BY 2.0

Až dovládne současný švédský panovník, čeká severskou zemi éra žen - královen. Zatímco nynější švédská korunní princezna Viktorie musela čekat na změnu zákona o následnictví, aby bylo jasné, že trůn jednou zdědí právě ona jako nejstarší potomek krále, a ne její mladší bratr, její prvorozená dcera Estelle bude jednou svou matku následovat automaticky - bez ohledu na to, že je dívka a má mladšího bratra.

Nyní 46letá princezna Viktorie má jeden z nejbohatších profesních životopisů ze všech evropských následníků. Její univerzitní vzdělání začalo ve Francii. „Následně se přestěhovala do USA, kde studovala politickou vědu a historii na Yale a vedle studia pracovala na švédské ambasádě a u švédského zastoupení v OSN. Po návratu do Švédska nastoupila na univerzitu v Uppsale, kde studovala řešení konfliktů a mezinárodního míru,“ připomíná web švédské královské rodiny

Následně působila na různých švédských ministerstvech, podílela se na švédském předsednictví v Evropské unii, prodělala vojenský výcvik a následně ještě na dalších švédských univerzitách studovala politickou vědu. „Princezna se zajímá především o krizový management a řešení konfliktů a prosazování mezinárodního míru,“ uvádí web švédské královské rodiny. 

Pozornost vzbudily její zásnuby s jejím osobním trenérem Danielem Westlingem - svatbu musel schvalovat vzhledem k neurozenému původu ženicha švédský parlament. Pár je ale mezi Švédy velmi populární. „Říká se o nich, že jsou švédskou obdobou britských Williama a Kate,“ píše magazín Tatler

Jejich starší dcera a rovněž příští švédská královna, nyní 11letá Estelle, se pravidelně objevuje při oficiálních událostech společně s rodiči. Své první formální vystoupení žačka základní školy absolvovala už jako dvouleté batole - tehdy otevírala pohádkovou stezku. 

Britský princ William a princ George

Královna Alžběta byla druhým nejdéle vládnoucím panovníkem v historii lidstva. Jak dlouho jednou asi bude vládnout nyní devítiletý princ George?Královna Alžběta byla druhým nejdéle vládnoucím panovníkem v historii lidstva. Jak dlouho jednou asi bude vládnout nyní devítiletý princ George?Zdroj: Profimedia

Nejznámějším následníkem trůnu v Evropě je britský princ William. Jeho životní příběh je všeobecně známý - tragická ztráta matky, snaha o běžný život v době vysokoškolského studia ve Skotsku a následného vojenského výcviku, práce pilota záchranného vrtulníku či vztah a velkolepý sňatek s neurozenou Kate Middletonovou, nyní extrémně populární princeznou z Walesu. 

Oblíbený je i on sám. Před letošní korunovací Karla III. se vynořila řada průzkumů zabývajících se tím, kdo je nejpopulárnější člen královské rodiny. Podle průzkumu, který zveřejnila stanice Sky News, nejvíce bodů získal u lidí právě princ z Walesu William. 

Přestože se William a Kate, jak jim jejich fanoušci nejčastěji říkají, snaží své tři děti vychovávat „co nejnormálněji“, je jasné, že minimálně příští britský král, nyní 10letý princ George, se bude po boku svých rodičů objevovat při oficiálních událostech stále častěji. Jen za poslední dva roky chlapec důstojně ustál (i se svou mladší sestrou Charlotte) tak náročné události jako pohřeb Alžběty II. a korunovaci Karla III. 

První velkou změnu princ George pocítí jako následník za dva roky. Jak připomíná magazín Cosmopolitan, od chvíle, kdy princ oslaví 12. narozeniny, už nebude smět sedět při oficiálních ani soukromých cestách v jednom letadle se svým otcem. Nařizuje mu to kvůli ochraně následnictví zákon.