„Po pečlivém zvážení všech okolností jsem se rozhodl vyslyšet přání mnoha členů CSU. Jsem připraven dát se do služeb strany, a proto se budu ucházet o post jejího předsedy,“ řekl Söder agentuře DPA.

Seehofer, který kvůli neuspokojivým volebním výsledkům čelil stále většímu tlaku, v pondělí potvrdil, že na lednovém sjezdu odstoupí z čela CSU. Podle informací německých médií však svým spolupracovníkům už minulou neděli sdělil, že hodlá předčasně skončit také jako ministr vnitra. To Seehofer později popřel.

Podle průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky ve středu zveřejnily televizní stanice RTL a n-tv, si Seehoferův konec ve vládě přeje až 60 procent Němců.

Rok obnovy CSU? 

Jednapadesátiletý Söder je dlouhodobě považován za jednoho z možných Seehoferových nástupců. Podle agentury DPA ho již dříve několik okresních organizací CSU, ministrů zemské vlády i osobností vyzvalo, aby se ujal vedení strany a svou kandidaturu oficiálně oznámil.

Podle bavorského ministra spravedlnosti Georga Eisenreicha podporuje Söderovu kandidaturu i většina mnichovské organizace CSU. Sám Seehofer v pátek prohlásil, že "rok 2019 by měl být rokem obnovy CSU".