Vody kolem Antarktidy byly až do nynějška na mapách označovány jen jako výběžky Atlantského, Indického a Tichého oceánu, nyní ale National Geographic svým rozhodnutím posvětil názory mnoha odborníků, že si Jižní oceán zaslouží geografickou samostatnost. Mezinárodní hydrografická organizace (IHO) název Jižní oceán používá od roku 2000.

"Vědci o Jižním oceánu mluví už dlouho. Ale protože neexistovala mezinárodní shoda, tak jsme toto pojmenování oficiálně neuznávali. Bylo v tom špetka geografického vědátorství," uvedl zástupce National Geographic Alex Tait.

Žraloci velrybí jsou extrémně ohroženým živočišným druhem.
NASA nezkoumá pouze vesmír, pomáhá zachraňovat žraloky velrybí

Severní hranice Jižního oceánu na mapách povede mezi 50 a 62 stupněm jižní šířky, patřit do něj už ale nebude Drakeův průliv mezi Hornovým mysem v Jižní Americe a Jižními Shetlandami ani blízké Moře Scotia u Antarktického poloostrova.

Na rozdíl od Tichého, Atlantského, Indického a Severního ledového oceánu neohraničuje Jižní oceán pevnina, ale podmořský antarktický cirkumpolární proud (ACC). Díky němu má voda kolem Antarktidy jiné vlastnosti, které jsou důležité pro tisíce specifických druhů.