Mluvčí NATO Oana Lungescuová uvedla, že aliance "není hrozbou pro Bělorusko ani pro žádnou jinou zemi" a v regionu žádné vojáky nesoustřeďuje. "Náš postoj je přísně obranný," dodala mluvčí.

V Minsku se dnes odpoledne opět sešly desítky tisíc lidí, aby vyjádřili svou nespokojenost s Lukašenkem. Lidé na Náměstí nezávislosti volali "Odejdi!". Mnoho z nich na místo dorazilo pěšky, neboť bezpečnostní složky uzavřely některé stanic metra, píše německá tisková DPA, podle které protest začal poklidně.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při projevu před zaměstnanci továrny na výrobu traktorů v Minsku (MZKT)
Lukašenko varoval před revolucí. Úřady v Bělorusku blokují zpravodajské stránky

Běloruské ministerstvo obrany před začátkem demonstrace oznámilo, že armáda převezme ochranu nad národními památníky. S jakýmikoli nepokoji v okolí soch či pomníků se místo policie vypořádají vojáci, píše se v prohlášení.

Lukašenkovo varování

Lukašenko, který stojí v čele Běloruska už 26 let, čelí od začátku srpna masovým protestům a stávkám. Část obyvatel totiž pokládá Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství v prezidentských volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované.

Prezident na začátku tohoto týdne při návštěvě jedné z běloruských továrny připustil možnost nových voleb - ovšem pod podmínkou přijetí nové ústavy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes oznámil, že Moskva považuje reformu běloruské ústavy za schůdné řešení současné politické krize, píše agentura Reuters. Moskva podle šéfa ruské diplomacie rovněž věří, že se situace v Bělorusku uklidňuje.

Lukašenko v sobotu při návštěvě vojenské posádky v Grodně nedaleko polských hranic varoval před revolucí chystanou cizími mocnostmi a vojáky vyzval, aby se měli na pozoru. Nepřátelská armáda se podle něj připravuje v Polsku a Litvě, což však obě země odmítají.

Jeden z nových videozáběrů zachycuje běloruského demonstranta zepředu těsně poté, co byl zasažen. Z hrudníku mu teče krev. Z videí je patrné i to, že on sám nic v rukách nedržel
Smrt demonstranta. Nová videa z běloruského incidentu odhalují, jak k ní došlo

"(Lukašenkův) režim se ničím nepodloženými tvrzeními o imaginárních vnějších hrozbách snaží odvrátit pozornost od vnitřních problémů Běloruska," reagovala litevská hlava státu.

Jeden ze zástupců polské prezidentské kanceláře Lukašenkova tvrzení nazval "propagandou (běloruského) režimu". "Polsko… nemá nic takového v úmyslu," uvedl představitel.