„Rusko má zvláštní zodpovědnost za nalezení politického východiska. Jakýkoli pokus Ruskem podporovaných separatistů o získání dalšího ukrajinského území bude pro mezinárodní společenství nepřijatelný," uvedla zástupkyně mluvčího aliance Carmen Romerová, kterou citovala agentura Reuters.

Povstalci přitom nedávno označili za svůj další cíl dobytí významného přístavu Mariupol.

Členské země NATO podle Romerové po jednání o situaci na Ukrajině vyzývají všechny strany konfliktu ke zdrženlivosti a uklidnění napětí. Jedinou cestou ke smíru je dodržování únorových dohod z Minsku, uvedla mluvčí.

Na dodržování dohod by měli dohlížet pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kterým ale podle Romerové zvláště separatisté často brání v činnosti.

Zprávy přicházející z východu Ukrajiny tento týden potvrzují obavy z eskalace konfliktu. Jen přes noc na úterý zahynulo podle médií na donbaské frontě devět lidí a porušování příměří bylo patrné prakticky na celé bojové linii. Celkově v bojích mezi proruskými separatisty a vládními vojsky od loňského dubna zemřelo přes 6800 lidí.