Podle velitele sil NATO v jižním Afghánistánu, generála Nicka Cartera spojenečtí vojáci spolu s afghánskými jednotkami úspěšně pronikli do Mardžáhu, který byl několik posledních let pod kontrolou Talibanu. Američtí, kanadští a britští vojáci se nesetkali s větším odporem nepřítele. Jejich postup skrz město ale brzdí nastražené miny. „Operace pokračuje bez překážek,“ řekl Carter.

Voják zemřel

Spojenecká ofenziva se ale neobešla bez obětí. Jeden voják NATO zemřel při výbuchu nastražené bomby, druhý zahynul při přestřelce s ozbrojenci Talibanu. Aliance jejich státní příslušnost nezveřejnila. Britské ministerstvo obrany nicméně oznámilo, že při operaci byl zabit jeden britský voják. Není jasné, zda jde o jednu z těchto oběti.

První vlny útoku se podle tiskových agentur zúčastnilo přibližně 4800 amerických vojáků a 1500 příslušníků afghánských sil. Vojáci byli v několika vlnách dopraveni helikoptérami přes minová pole k městu Mardžáh, kde se střetli se vzbouřenci. Z místa bojů se ozývala kulometná střelba a střelba z raketometů.

Bezpečnost civilistů je pro NATO velmi důležitá, proto dopředu o operaci informovalo místní obyvatelstvo, aby se zabránilo civilním obětem na životech. Vysoké ztráty z řad civilistů by totiž mohly oslabit podporu obyvatel afghánské vládě v protitalibanském tažení. Koaliční jednotky vyzvaly obyvatele, kteří oblast doposud neopustili, aby se ukryli ve svých domovech.

Ofenziva jako součást strategie

Mnoho lidí před boji uprchlo do hlavního města provincie Laškargáhu a dopravní situace na silnici z města Mardžáh byla ještě v předvečer bojů kritická. „První fáze operace probíhá velmi úspěšně,“ oznámil úřad hílmandského guvernéra. Taliban nastražil v okolí řadu výbušnin, ale doposud nedošlo k intenzivním střetům, dodal úřad. Podle Reuters utrpěl nejméně jeden příslušník americké námořní pěchoty zranění od šrapnelu. AP uvedla, že nejméně 20 povstalců bylo zabito a 11 zajato.

Ofenziva, která je nejrozsáhlejší operací od doby, kdy americký prezident Barack Obama oznámil své rozhodnutí vyslat do země dalších 30.000 vojáků, je součástí strategie, jejímž cílem je obsadit do konce roku 2010 většinu území ovládaného povstalci. Až budou tyto oblasti zajištěny a bude v nich obnovena běžná infrastruktura, měly by se americké jednotky v roce 2011 začít z Afghánistánu stahovat.

Na jihu Afghánistánu po explozi nastražené trhaviny zahynuli tři američtí vojáci. Podle NATO ale nebyli zapojeni do právě probíhající protitalibanské ofenzivy. Ztrátu zaznamenala také Kanada, jejíž voják podlehl zranění, které utrpěl při pátečním výcviku na střelnici severovýchodně od Kandaháru.