Jediného vážnějšího protikandidáta současného lídra Ruské federace Vladimira Putina, který by připadal v úvahu v březnovém klání o prezidentské křeslo, odmítla ústřední volební komise 25. prosince pro nadcházející volby zaregistrovat. Jako důvod uvedla jeho pravomocné odsouzení za krádeže v lesnickém podniku Kirovles.

Navalnyj se obrátil se stížností na nejvyšší soud, který ji ale 30. prosince odmítl. A včera zamítl i odvolání proti zamítnutí stížnosti.

„Klidně se usmívejte, ale naprosto vážně vám říkám, že rozhodnutí nepřipustit mě k prezidentským volbám vyloučí několik milionů lidí z politického systému, protože jim vezme možnost důstojně se voleb zúčastnit,“ sdělil nejvýraznější představitel ruské opozice už dříve členům komise.

Sobotním verdiktem vstoupilo rozhodnutí komise nepřipustit kandidaturu Navalného v platnost. Navalného obhájce vzápětí nato oznámil, že jeho mandant se odvolá k ústavnímu soudu i k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Ještě před koncem roku vyzval Navalnyj občany Ruska k bojkotu prezidentských voleb a na 28. ledna svolává celostátní protestní akci.