Navalnyj byl mezi lety 2012 a 2014 zadržen celkem sedmkrát, přičemž dvakrát byl dokonce uvězněn, a to až na 15 dnů. Tato dvě zadržení měla podle soudu za cíl potlačit politickou pluralitu v zemi. Rozhodnutí je konečné a pro Rusko závazné.

Důležitý signál

Ruský opozičník, který se jednání osobně zúčastnil, označil rozhodnutí soudu za "příklad pravé spravedlnosti." Podle něj jde o důležitý signál pro všechny lidi, kteří čelí svévolnému zadržování kvůli politickým aktivitám. 

"Vyhráli jsme. Úplně. Vládu jsme rozdrtili… Hurá!" napsal rovněž na svém twitteru Navalnyj v reakci na verdikt.

Už loni v únoru Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že došlo k porušení práv Navalného tím, že jej v letech 2012 až 2014 policie při demonstracích opakované zadržela. Moskva i Navalnyj rozhodnutí soudu následně předali na přezkoumání Velkému senátu Evropského soudu pro lidská práva, jehož rozsudek je konečný.

Jednoho z nejhlasitějších kritiků prezidenta Vladimira Putina a ruské vlády propustili z vězení minulý měsíc, kde si odpykával celkem padesát dní za nepovolené lednové demonstrace v ruském hlavním městě.

Ruský opozičník Alexej Navalnyj opustil vězení
Ruský opozičník Navalnyj po propuštění z věznice: Zatýkáním mě nezastraší

Podle Navalného mají zatčení jednoznačný účel. Zabránit mu ve vedení protestů například proti nepopulární penzijní reformě, kterou na konci září schválila ruská duma (parlament) a následně podepsal prezident Putin. I bez lídra opozice vyvolal nový zákon demonstrace, při nichž byly po celé zemi pozatýkány stovky lidí.

Podporovatelé ruského opozičníka se podle deníku The Guardian obávají, že si úřady opakovaným zatýkáním připravují půdu pro zahájení trestního řízení. V takovém případě by Navalnyj čelil daleko delšímu pobytu za mřížemi.

Organizace Amnesty International považuje Navalného za „vězně svědomí“, tedy člověka, který je trestán pouze na základě svého názoru a přesvědčení. Podle hnutí, které bojuje za dodržování lidských práv po celém světě, se Rus nedopustil žádného zločinu.

Ruský opozičník Alexej Navalnyj opustil vězení
Ruský opozičník Navalnyj po propuštění z věznice: Zatýkáním mě nezastraší