Putinův mluvčí dnes novinářům tvrdil, že se Kreml o soudní proces v Kirově nijak nestará. "Upřímně řečeno, o nějakých prohlášením souvisejících s tímto soudem jsme neslyšeli, ani to zvlášť nesledujeme," řekl Dmitrij Peskov. "Nemáme v souvislosti s tímto procesem nějaký zvláštní zájem," dodal. Ani prý nechápe, jak by bylo možné někoho odstranit z voleb, které se ještě nekonají.

Čtěte také: Opoziční předák Navalnyj chce kandidovat na ruského prezidenta

Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry již podruhé. První proces v roce 2013 skončil vynesením nepodmíněného rozsudku, který odvolací soud vzápětí změnil v podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Dnešní jednání soudu v Kirově vyvolalo větší pozornost v médiích než deset předchozích, protože tentokráte Navalného dopravila do Kirova soudní stráž. Vzhledem k tomu, že jej natáčela i státní televize, odmítl novinářům poskytnout vyjádření v angličtině, protože "to pak odvysílají jako důkaz mé zaprodanosti", vysvětlil. Příležitosti využil k tomu, aby ujistil, že z prezidentských voleb neodstoupí. Nicméně nevysvětlil, jak si poradí s případným zákazem účasti ve volbách.

Na Navalného prohlášení, že "neznámí lidé se pokoušejí řídit a manipulovat proces", soudce nereagoval.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo na úkor favorizovaného Putinova spolupracovníka Sergeje Sobjanina.

Čtěte také: Putin by mohl vládnout Kremlu 30 let