Alexej Navalnyj byl zavražděn. Jeho smrt nastala 16. února ve 14:17 místního času, uvádí se v oficiální zprávě pro Alexejovu matku,“ napsala Jarmyšová na sociální síti X. Ljudmila Navalná podle ní zatím nemá přístup k tělu svého syna, které se mělo podle předané úřední zprávy nacházet v márnici města Salechard. Budova je podle ní zamčená a tělo tam není, ačkoliv vězeňské úřady tvrdily matce opak.

Deník Novaja Gazeta předtím podle agentury Reuters uvedl, že do vězeňské kolonie dnes Ljudmila Navalná zamířila spolu s právníkem Navalného.

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim především za korupci. Od roku 2021 byl ve vězení. V pátek vězeňská služba uvedla, že 47letému muži se po procházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit.

Navalnyj není jediným odpůrcem Putina, který zemřel za podivných okolností:

Alexej Navalnyj před moskevským soudem.
Navalnyj byl další. Putinovi kritici umírají už dlouhé roky, násilně i záhadně

Navalného manželka Julija Navalná i jeho spolupracovníci v pátek uváděli, že zprávu o úmrtí nejsou schopni potvrdit ani vyvrátit. Podle Ljudmily Navalné byl její syn při poslední návštěvě tento týden zdravý a v dobré náladě.

Opozice: Za Navalného smrt může Putin

Ruský opoziční politik zemřel ve vězeňském táboře. Podle ruské vězeňské služby je příčina jeho smrti předmětem vyšetřování. Nezávisle na tom, co úmrtí způsobilo, však ruská opozice i představitelé západních zemí ze skonu jednoho z nejvýznačnějších kritiků Kremlu viní ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vládu. Podrobnosti o smrti Navalného se nyní snaží zjistit jeho spolupracovníci a rodina, kteří chtějí v první řadě potvrdit či vyvrátit oficiální informace ruských úřadů.

Zdroj prokremelské televize RT tvrdí, že příčinou úmrtí byla krevní sraženina. BBC či ruský opoziční list Novaja Gazeta citují odborníky, podle kterých lze krevní sraženinu jako příčinu úmrtí potvrdit pouze pitvou.

Za smrt Alexeje Navalného, ať už měla jakoukoliv příčinu, je Putin zodpovědný, shodují se ruští opozičníci. Úmrtí Navalného někteří z nich označují za vraždu, další se zdráhají informacím ruských úřadů uvěřit. "Je to zločin režimu, to je zřejmé," řekl například významný ruský obránce lidských práv Oleg Orlov.

Kritické reakce na adresu režimu prezidenta Putina přicházejí z celého světa. Podle německého kancléře Olafa Scholze jde o strašný důkaz toho, jak se Rusko v posledních letech změnilo. Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné uvedl, že Navalného smrt v trestanecké kolonii ukazuje realitu Putinova represivního režimu.

Lotyšský prezident Edgars Rinkévičs označil jeho skon za brutální vraždu vykonanou Kremlem a zodpovědnost Putinovi přisoudili i představitelé Evropské unie. „Nezapomeneme a neodpustíme,“ reagoval polský premiér Donald Tusk, francouzský prezident Emmanuel Macron poznamenal, že současné Rusko posílá „svobodné duše do gulagu“, kde je nechává zemřít.

Předseda belgické vlády Alexander De Croo zdůraznil, že Navalného tragická smrt je dalším důkazem, „proč budeme nadále podporovat Ukrajinu“. Východoevropská země se už dva roky brání invazi ruských vojsk, po které Moskva ještě zpřísnila represe domácí opozice. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je zřejmé, že opozičníka zabil Putin, který se i podle něj i přes mrtvoly snaží udržet svou pozici.

Navalného smrt, pokud se potvrdí, podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena zdůrazňuje slabost a prohnilost ruského režimu, který je za ni zodpovědný. Podle americké viceprezidentky Kamaly Harrisové jde o projev Putinovy brutality.

Alexej Navalnyj podle českého prezidenta Petra Pavla zaplatil tu nejvyšší cenu za svoji odvahu ukazovat Rusům i světu pravou tvář ruského režimu. Český premiér Petr Fiala uvedl, že Navalného případ ukazuje, kam až je ochotný zajít Putinův režim v boji s politickými protivníky. Šéf české diplomacie Jan Lipavský uvedl, že se Rusko se chová ke svým občanům stejně jako ve své zahraniční politice; proměnilo se v násilnický stát, který zabíjí lidi snící o lepší budoucnosti.

Trestanecká kolonie IK-3, známá též pod názvem Poljarnyj volk, leží asi 60 kilometrů za polárním kruhem poblíž města Salechard. Je pokládána za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku.