Jed je ještě "tvrdší", než dosavadní forma, řekl podle Spiegelu minulý týden na tajném jednání šéf Spolkové zpravodajské služby (BND) Bruno Kahl.

Složení jedovaté látky je pro německou vládu nejdůležitější indicií ukazující na to, že do případu mohl být zapleten ruský prezident Vladimir Putin. Čím komplexnější, novější a vzácnější je složení jedu, tím pravděpodobnější je, že se k němu lze dostat jen s pomocí ruského státního aparátu, píše Der Spiegel.

Německé bezpečnostní úřady nyní vycházejí z předpokladu, že Navalného mohla na letišti v sibiřském Tomsku nebo na cestě k němu otrávit jedině ruská tajná služba. Vzhledem k tomu, že Navalného ostře sledovala ruská FSB, nevidí německé úřady jinou možnost, pokračuje magazín.

Kreml podíl na pokusu o vraždu odmítá

Navalnyj na konci srpna zkolaboval na palubě letounu, jímž se vracel ze Sibiře do Moskvy. Podle německých úřadů, které případ rekonstruovaly, se počítalo s tím, že zemře ještě v letadle. Pouze duchapřítomnost pilota, který nouzově přistál v Omsku, a následné lékařské ošetření s podáním protilátky v tamní nemocnici 44letému opozičnímu předákovi zachránily život.

Navalnyj byl několik dní po otravě převezen do Berlína. Lékaři na klinice Charité ho už probudili z umělého spánku a pacient údajně komunikuje.

Kreml několikrát rozhodně odmítl jakýkoli podíl na údajném pokusu o vraždu. Moskva naopak viní Berlín, že případ politizuje a požaduje, aby mohli ruští vyšetřovatelé Navalného v Berlíně vyslechnout.

Podle magazínu Der Spiegel byla do vyšetřování zapojena i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jejíž delegace o minulém víkendu navštívila kliniku Charité a dostala ke zkoumání vzorky krve a moči ruského pacienta.