„Vyšetřovatel mi oznámil, že proti mně spustil nový případ (podle paragrafu) o terorismu a že mne bude soudit vojenský soud,“ řekl Navalnyj podle zpravodaje agentury TASS v soudní síni. „V jednom případu mi hrozí 30 let, v dalším doživotí,“ dodal Navalnyj podle serveru Meduza.

Moskevský soud dnes posuzoval žádost vyšetřovatelů o omezení doby, po kterou se Navalnyj a jeho obhajoba mohou seznamovat s vyšetřovacím spisem v případu jeho obvinění z extremismu. Soudkyně po sedmi minutách z dalšího jednání na žádost vyšetřovatele vyloučila veřejnost, a tedy i novináře. Na seznámení se spisem v případu obvinění z extremismu, který čítá 196 svazků, dala Navalnému čas do 5. května. „Znamená to, že velký proces začne již brzy,“ usoudila opozičníkova mluvčí Kira Jarmyšová.

Ruský lídr opozice Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě 20. února 2021.
Soud shledal v novém procesu Navalného vinným z podvodu. Dostal devět let vězení

Navalnyj byl uvězněn v lednu 2021 hned po návratu z Německa, kde se léčil z otravy bojovou látkou novičok. Oponent režimu obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že jej otrávili na jeho rozkaz. Kreml nařčení odmítá a popírá, že by k nějaké otravě došlo. Kvůli léčbě v Berlíně nesplnil Navalnyj podmínky předchozího podmíněného odsouzení, a byl uvězněn.

Loni byl odsouzen za údajný podvod při sbírce peněz na svou volební kampaň, přestože věděl, že jej úřady k volbám nepustí. Navalnyj pokládá soudní procesy za politické, vedené na pokyn z Kremlu, který se jej snaží umlčet.

Trest si odpykává ve vězeňském táboře ve Vladimirské oblasti, kde je pravidelně trestán zavřením na samotku; počtrnácté jej tam zavřeli 25. dubna, podotkla Meduza.

Úřady pátrají po Navalného spolupracovnících 

Navalného organizaci, Fond boje proti korupci, úřady zakázaly jako extrémistickou. Vyšetřovatel dnes u soudu vypověděl, že v souvislosti s Navalného stíháním za extremismus vyhlásily úřady mezinárodní pátrání po 11 opozičníkových spolupracovnících.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruské občanství, či deportace. Putin chce z anektovaných území vyhánět Ukrajince

„Zachránit Alexeje (a také Vladimira Kara-Murzu a Ilju Jašina) může jen vítězství Ukrajiny. Ani Putinova smrt by z vězení nevytáhla,“ usoudil jeden z diskutujících pod příspěvkem Jarmyšové na sociální síti v narážce na osud dalších dvou ruských opozičních politiků odsouzených k 25 letům, respektive k 8,5 roku za mřížemi.