"Nabídli jsme, že může být léčen v Berlíně. Ta nabídka trvá. Ale je těžké pro nás nyní zhodnotit, zda je z lékařského hlediska schopen převozu," uvedl Maas.

Znepokojení stran léčby Navalného v Rusku vyjádřila dnes i mluvčí úřadu OSN pro lidská práva Liz Throssellová. "Zprávy o tom, co se děje Alexeji Navalnému, jsou velmi znepokojující. Je důležité, aby dostal veškerou adekvátní léčbu nutnou k zotavení," řekla Throssellová v Ženevě.

Kritika lékařů

Přátelé Navalného kritizují rozhodnutí lékařů nepovolit zatím jeho převoz z Ruska. Tvrdí, že je tak ohrožen jeho život mimo jiné proto, že sibiřská nemocnice není dostatečně vybavená. Navalného mluvčí také uvedla, že Rusko oddaluje převoz, aby se v těle nedaly odhalit stopy jedu. Ty se ale podle ruských lékařů zatím neprokázaly. Navalného diagnózu ruští lékaři zatím s určitostí neznají, pochybují ale o tom, že by byl otráven.

Obavy o osud Navalného vyjádřil i šéf Evropské rady Charles Michel, který tak podle agentury Reuters učinil během telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Hovořil s ním zejména o situaci v Bělorusku.

"Velmi mě znepokojily zprávy o otravě Alexeje Navalného, o jeho zdraví a o odmítnutí (ruských úřadů) umožnit jeho převoz z Ruska. Musíme si být na sto procent jisti, že je zajištěna jeho bezpečnost. Polsko podporuje snahy poskytnout panu Navalnému nejlepší dostupnou léčbu," napsal dnes na twitteru polský premiér Morawiecki.