Rusové Alexandr Samokuťajev a Andrej Borisenko s americkým astronautem Ronaldem Garanem by se zpět na Zemi měli navrátit nejdříve 19. září, původní termín počítal s odletem o jedenáct dní dříve, informovala agentura Interfax.

V souvislosti s pozdějším návratem se odkládá rovněž start další posádky ISS. Nová trojice kosmonautů měla odletět k orbitálnímu komplexu 22. září. Zbývající trojice astronautů na ISS, Rus Sergej Volkov, Japonec Satoši Furukawa a Američan Michael Fossum, se domů vrátí v listopadu. Oficiální rozhodnutí o zmíněných úpravách chce středisko řízení letů podle agentury DPA brzy oznámit.

Nákladní loď Progress M-12M odstartovala ve středu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a s více než 3,5 tuny nákladu pro posádku stanice mířila k ISS. Na konci první fáze letu se měla oddělit od nosné rakety Sojuz-U, k čemuž ale nedošlo. Loď částečně shořela v hustých vrstvách atmosféry a její zbytky se spolu s třetím stupněm nosné rakety zřítily na Zem. Trosky dopadly na území ruské Altajské republiky při hranicích s Čínou a Kazachstánem.

Tubalarové, asi 1500členná etnická skupina žijící v Altajské republice, chtějí kvůli pádu Progressu zažalovat ruské úřady. Příslušníci této menšiny se domnívají, že v oblasti dopadu, kterou obývají, vzrostla úroveň radiace. Na palubě plavidla bylo kromě potravin a vody také toxické palivo. Podle expertů ale shořelo v atmosféře. Ani ruské zdravotnické úřady zatím nezaznamenaly žádné stopy po palivu.

Na úterý je podle RIA Novosti naplánováno jednání tubalarské rady, kde zástupci rozhodnou, zda zažalují ruskou vesmírnou agenturu Roskosmos, nebo vládu. Moskva označuje podobné havárie za neškodné pro životní prostředí. Tubalarové ale tvrdí, že v minulosti již zahynuli dva jejich lidé na otravu chemikáliemi, které se nahromadily v mechu v oblasti, kde rakety obvykle dopadají.