Novelu zákona, která snížila důchodový věk ze 70 let na 65 více než dvěma desítkám soudců nejvyššího a nejvyššího správního soudu, prosadila v létě polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Středeční nečekaný obrat považuje opozice za velkou prohru národně konzervativní vlády, jež dosud jakékoliv úpravy sporného zákona odmítala.

Opoziční poslanci však zároveň mluví o odvracení pozornosti od korupční aféry, která nyní hýbe celým Polskem. Změny podle nich probíhají podezřele rychle. Návrh dorazil do dolní komory parlamentu (Sejmu) ve středu ráno, v jednu hodinu se začal projednávat a ve čtyři odpoledne byl 215 hlasy poslanců strany PiS ve třetím čtení schválen. Během řeči ministra spravedlnosti a generálního prokurátora Zbigniewa Ziobra skandovala opozice zkratku KFN, což je označení pro aktuální skandál polské Komise pro dohled nad finančním trhem. Ta čelí podezření, že přijala úplatek, který v přepočtu činí 240 milionů korun.

Poslanci PiS se hájí tím, že se pouze snaží vyhovět pravidlům. Experti hovoří o vítězství umírněné frakce uvnitř vládnoucí strany, která si nepřeje, aby Evropská komise vedla proti Varšavě řízení na základě článku 7 Lisabonské smlouvy o možném ohrožení právního státu.

„Nesouhlasíme s rozhodnutím Soudního dvora EU, ale dodržujeme přijaté závazky,“ prohlásil Ziobro. „V soudní reformě budeme i přes váš nesouhlas pokračovat,“ ujistil přítomné opoziční politiky.

Funkční období „odejitých“ soudců se podle současného znění zákona považuje za nepřerušené, věk odchodu do důchodu je už zase 70 let. Od zavedení reformy však prezident jmenoval 39 nových soudců a změnila se i struktura polského soudnictví.