„Je to historický okamžik,“ komentoval rozhodnutí vlády starosta Benátek Luigi Brugnaro, podle kterého nová daň „umožní lépe město řídit a udržovat ho čisté“. Opatření přinese do městské pokladny desítky milionů eur (stovky milionů korun) ročně.

Zpoplatnění návštěvy historického centra města, které je zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO, uvítají především tamní obyvatelé a provozovatelé restaurací či hotelů. Ti si v minulosti opakovaně stěžovali na zahraniční turisty, kteří Benátky navštíví v rámci jednodenního výletu, aniž by se ubytovali v hotelu či využili služby některého ze stravovacích zařízení.

Vysoké náklady

Daň, jejíž výše se bude pohybovat mezi 2,5 a 10 eury za osobu podle aktuální turistické sezony, zaplatí návštěvníci pravděpodobně v rámci ceny dopravy do Benátek, nebo vstupného na projížďku ve slavných gondolách.

Letovisko na severovýchodě země je typické svými vodními kanály, které však pro vedení města představují výraznou finanční zátěž. Podle deníku The Telegraph je kvůli nim poskytování městských služeb, jako je například odvoz odpadu, až o 40 procent dražší než v jiných italských městech. 

Logistickou překážku představuje struktura Benátek také během restauračních prací na památkách napříč městem, od přepravy stavebního materiálu až po omezené možnosti využití těžké techniky. „Tímto způsobem budeme moci zvýšené náklady pokrýt. To znamená úspory pro obyvatele,“ uvedl Brugnaro.

Vítězství Benátek

„Jednodenní výletníci konečně začnou nějakým způsobem platit. Lidé, kteří dorazí ráno a večer odjedou, nepředstavují téměř žádný ekonomický přínos, ale velice zatěžují městské služby. Měli by pochopit, že ne všechno je zadarmo. Pro město je to vítězství,“ prohlásil šéf benátské asociace hoteliérů Claudio Scarpa. 

Rozhodnutí chválí i prezident hoteliérské skupiny Federalberghi Bernabo Bocca, podle kterého „je historické centrum města jako muzeum a jako u každého jiného muzea je správné, aby lidé za jeho návštěvu museli zaplatit“.

Benátky navštíví každoročně více než 24 milionů turistů, jen zhruba pětina z nich však ve městě stráví více než jeden den. Město proto dlouhodobě uvažuje o omezení počtu návštěvníků na den a zavedení vstupného. Turistická daň je tak v tomto směru zřejmě jen prvním krokem. 

K podobnému kroku v minulosti přistoupilo například turisticky oblíbené skalní městečko Polignano a Mare, které od předvánočního období až do 6. ledna zpoplatnilo vstup do historického pěti eury (přibližně 128 korun) na osobu.