McAleenan dnes na tiskové konferenci také bilancoval dopady Trumpova dekretu, který rovněž zakazuje cesty do USA občanům sedmi zemí z Afriky a Blízkého východu. Opatření se zatím dotklo 721 osob, které nesměly nastoupit do letadla směřujícího do USA. McAleenan v této souvislosti podotkl, že letecké společnosti, které realizovaly příslušná opatření, vyhodnocovaly nařízení a prováděcí předpisy přehnaným způsobem. McAleenan rovněž přiznal, že komunikace ohledně výnosu nepatřila mezi americkými federálními úřady "k těm nejlepším".

Čtěte také: Trump vyhodil ministryni spravedlnosti. Nesouhlasila s migračním dekretem

Americký ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly na tiskové konferenci uvedl, že některé ze sedmi zemí, pro jejichž občany platí zákaz cestování do USA, zřejmě v brzké době z daného seznamu nezmizí. Opatření bylo vyhlášeno na 90 dní, během nichž se zhodnotí, zda na listinu bude přidána další země či nějaký jiný stát bude naopak odebrán.

Izrael a Švýcarsko mají výjimku ze zákazu cest do USA

Na Izrael a Švýcarsko se podobně jako na Británii vztahuje výjimka z prezidentského výnosu zakazujícího cesty do USA osobám s místem narození ve vybraných zemích či s občanstvím těchto států. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

"Švýcaři s dvojím občanstvím, kteří jsou navíc občané Iráku, Íránu, Sýrie, Libye, Súdánu, Somálska nebo Jemenu, je opět dovoleno cestovat do Spojených států s okamžitou platností, a to za předpokladu, že mají platné vízum ve svém švýcarském pasu," oznámilo dnes švýcarské ministerstvo zahraničí po jednání s americkými úřady.

Naopak Švýcarům s dvojím občanstvím, kteří si ještě nevyřídili americké vízum, ale už bude cesta znemožněna, protože si v současné době o vízum nemohou ani zažádat.

Americké velvyslanectví v Tel Avivu dnes informovalo, že Židé s místem narození v některé ze sedmi zemí v Africe a na Blízkém východě s převážně muslimským obyvatelstvem, kteří ale poté získali izraelské občanství, mohou nadále do Spojených států cestovat.

"Máte-li platné americké vízum ve svém izraelském pasu a pokud jste se narodili v Iráku, Íránu, Libyi, Somálsku, Súdán, Sýrie či Jemenu, a pokud nemáte platný pas jedné z těchto zemí, zůstává toto vízum v platnosti… Budeme pokračovat v přijímání žádostí o vízum od žadatelů narozených v těchto zemích, pokud nemají platný cestovní pas jedné z těchto zemí," uvedlo velvyslanectví USA ve svém prohlášení.

V Izraeli žije přibližně 140.000 lidí, kteří se narodili v některé ze zemí uvedených v Trumpově výnosu. Z nich je asi 45.000 původem z Íránu a 53.000 z Iráku. Většině z nich je už více než 65 let a mnozí prchali před perzekucí. V jejich izraelských pasech se uvádí místo jejich narození.

Čtěte také: Albrightová: Trumpův zákaz nezlepší bezpečnost Američanů