Virální video, na kterém se žena za každou cenu snaží dostat ke zdroji vody, upozornilo na akutní nedostatek této životodárné tekutiny v několika oblastech Indie. S podobnou vodní krizí se totiž nepotýká jen středoindický stát. Řada videí, kde lidé kvůli vodě riskují životy, obletěla internet již v minulosti. Globální zpráva z roku 2019 navíc zařadila Indii mezi 17 zemí, kde je nedostatek vody na extrémně kritické úrovni.

Zpráva uvádí, že státy Madhjapradéš, Paňdžáb, Rádžasthán, Uttarpradéš, Gudžarát, Uttarákhand a Harijána patří k těm, které jsou krizí zasaženy nejvíce.

V Madhjapradéši je nedostatek vody opakovaným problémem každé léto. Vláda státu pod tlakem slíbila, že do roku 2024 bude do každé vesnice dodávána voda z vodovodu. Pitná voda je však pro miliony lidí stále nedostupná.

Bojkot voleb

Ve vesnici Ghúsíji rozzlobení vesničané prohlásili, že na protest proti vládě budou letos bojkotovat místní volby. „Pro vodu musíme chodit do studny. Jsou tu tři studny, všechny už téměř vyschly. Menší ruční pumpy ve vesnici už jsou také bez vody," řekla místní žena agentuře ANI.

„Vládní zaměstnanci a političtí představitelé sem přijíždí jen během voleb. Tentokrát jsme se rozhodli, že nebudeme volit, dokud nebudeme mít řádné zásobování vodou,“ dodala.

| Video: Youtube

Video vyvolalo spoustu emocí, zvlášť u Indů, kteří jej označili za srdcervoucí a vyzvali úředníky, aby vesnici urychleně pomohli.

Indie je největším těžařem podzemní vody na světě, mnozí na ni stále spoléhají při každodenním zásobování vodou. Podle Světové banky jsou však téměř dvě třetiny okresů v zemi ohroženy klesající hladinou podzemní vody. Předpokládá se, že Indie bude do roku 2050 čelit vážnému nedostatku vody, přičemž třicet měst údajně spadá do vysoce rizikových oblastí.