"To záleží, nemyslím si, že to budeme muset udělat," odpověděl šéf Bílého domu na otázku, zda by do měst kvůli protestům, které na některých místech přerostly v násilnosti, poslal armádu. Agentura Reuters připomíná, že prezident dříve řekl, že by ve státech, které nedokázaly potlačit násilné demonstrace, mohl nasadit armádu.

Americký policista Derek Chauvin obviněný z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda
Smrt George Floyda: Zasahující policista bude obviněn z vraždy druhého stupně

Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha George Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal, ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat.

Generální prokurátor státu Minnesota, kde Minneapolis leží, ve středu zvýšil Chauvinovo obvinění z vraždy z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Z napomáhání vraždě byli obviněni také tři další policisté, kteří byli na místě brutálního zásahu. Všichni čtyři byli od policie propuštěni a jsou ve vazbě.

Obama: Protesty jsou nadějí proti rasismu

Bývalý americký prezident Barack Obama ve vlně protestů, vidí naději na pokrok v boji proti "institucionalizovaném" rasismu, jenž podle něj ve Spojených státech přetrvává. První černošský šéf Bílého domu také vyzval starosty amerických měst, aby po konzultaci s veřejností změnili pravidla pro policii ohledně používání násilí.

Podle Obamy jsou události z posledních dnů "skvělou příležitostí, aby lidé procitli a uvědomili si skryté trendy" v americké společnosti. Obama mluvil prostřednictvím na živo vysílaného videopřenosu z Chicaga, kde žije. Mladým nebělošským obyvatelům Spojených států vzkázal, že chce, "aby si uvědomili, že na nich záleží, že na jejich životech záleží, že záleží na jejich snech".

Policisté v americkém Houstonu dohlíží na protestní pochod vyvolaný smrtí George Floyda
Chci pro Georga spravedlnost, vzkázala Floydova žena. V New Yorku se rabovalo

"Měli byste mít možnost učit se a dělat chyby a vést hezký život, aniž byste si museli dělat starosti, co se stane," řekl také mladým lidem Obama, otec dvou dcer.

Agentura Reuters o Obamově proslovu napsala, že se zásadně lišil od slov, jaká v posledních dnech, kdy někde protesty přerostly v násilnosti, volí jeho nástupce v prezidentském úřadu. Republikán Donald Trump vyhrožoval, že potlačit demonstranty pošle vojáky a vyzval guvernéry jednotlivých států, aby byli "tvrdší" a ovládli ulice měst.

Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha George Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal, ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat. Policista Chauvin je nyní ve vazbě a generální prokurátor státu Minnesota, kde Minneapolis leží, ve středu zvýšil jeho obvinění z vraždy z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Z napomáhání vraždě byli obviněni také tři další policisté, kteří byli na místě brutálního zásahu a kteří po incidentu dostali výpověď.