"To záleží, nemyslím si, že to budeme muset udělat," odpověděl šéf Bílého domu na otázku, zda by do měst kvůli protestům, které na některých místech přerostly v násilnosti, poslal armádu. Agentura Reuters připomíná, že prezident dříve řekl, že by ve státech, které nedokázaly potlačit násilné demonstrace, mohl nasadit armádu.

Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha George Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal, ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat.

Generální prokurátor státu Minnesota, kde Minneapolis leží, ve středu zvýšil Chauvinovo obvinění z vraždy z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Z napomáhání vraždě byli obviněni také tři další policisté, kteří byli na místě brutálního zásahu. Všichni čtyři byli od policie propuštěni a jsou ve vazbě.

Obama: Protesty jsou nadějí proti rasismu

Bývalý americký prezident Barack Obama ve vlně protestů, vidí naději na pokrok v boji proti "institucionalizovaném" rasismu, jenž podle něj ve Spojených státech přetrvává. První černošský šéf Bílého domu také vyzval starosty amerických měst, aby po konzultaci s veřejností změnili pravidla pro policii ohledně používání násilí.

Podle Obamy jsou události z posledních dnů "skvělou příležitostí, aby lidé procitli a uvědomili si skryté trendy" v americké společnosti. Obama mluvil prostřednictvím na živo vysílaného videopřenosu z Chicaga, kde žije. Mladým nebělošským obyvatelům Spojených států vzkázal, že chce, "aby si uvědomili, že na nich záleží, že na jejich životech záleží, že záleží na jejich snech".

"Měli byste mít možnost učit se a dělat chyby a vést hezký život, aniž byste si museli dělat starosti, co se stane," řekl také mladým lidem Obama, otec dvou dcer.

Agentura Reuters o Obamově proslovu napsala, že se zásadně lišil od slov, jaká v posledních dnech, kdy někde protesty přerostly v násilnosti, volí jeho nástupce v prezidentském úřadu. Republikán Donald Trump vyhrožoval, že potlačit demonstranty pošle vojáky a vyzval guvernéry jednotlivých států, aby byli "tvrdší" a ovládli ulice měst.

Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha George Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal, ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat. Policista Chauvin je nyní ve vazbě a generální prokurátor státu Minnesota, kde Minneapolis leží, ve středu zvýšil jeho obvinění z vraždy z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Z napomáhání vraždě byli obviněni také tři další policisté, kteří byli na místě brutálního zásahu a kteří po incidentu dostali výpověď.