„Myslela jsem si, že je to hračka, že si ze mě rodina dělá legraci. Ale pak se začal hýbat a já viděla jeho hlavu a zuby. Byl to největší šok v mém životě,“ řekla deníku Telegraph dvaasedmdesátiletá Moira Boxallová. „Bylo to velmi děsivé, ale věděla jsem, že ho musím dostat co nejrychleji pryč z domu.“

Mamba zelená.
Sága o jedovaté mambě zelené končí. Policie případ odložila. Jak se má had?

Vyděšená žena odnesla zvířecího cestovatele do zahrady. „Položila jsem na něj prázdnou krabičku od margarínu, na ni kbelík a přes něj papírovou krabici, kterou jsem ještě zatížila cihlami,“ popsala novinářům.

Na pomoc zavolala ochránce zvířat ze skotské organizace SPCA. „Zavolala nám žena, která se vrátila z dovolené v Austrálii a našla v botě malého hada,“ potvrdil záchranář Taylor Johnstone. „Když jsem dorazil namísto, byl had uvězněn na zahradě, takže jsem ho bezpečně z pozemku odnesl.

Zvíře bylo později identifikováno jako nejedovatá krajta skvrnitá, která je populární mezi chovateli plazů. „Had je nyní v karanténě v naší záchranné stanici v Edinburghu,“ uvedl Johnstone. 

Úkryt před bouří

Žena z malého městečka Bridge of Allan byla ve městě Mackay v australském Queenslandu na návštěvě u dcery. Zhruba v polovině sedmitýdenní dovolené ji podle deníku Telegraph probudila v pět hodin ráno hlasitá rána. Do ložnice se totiž dostal zhruba 60 centimetrů dlouhý had, který z nočního stolku shodil na zem květináč.

Ilustrační foto.
Mám tu obří skákající pavouky, zavolal muž na tísňovou linku v Ostravě

Rodina na místo přivolala odchytovou službu, ale jejímu pracovníkovi se zvíře nepodařilo najít. Pravděpodobně se ukrylo ve špičce boty, kde ukryté strávilo další tři týdny. Boxallová ho poté zřejmě při balení uložila do zavazadla, kde poté překonalo dlouhou cestu až do Evropy.

„Když jsem byla v Austrálii, byly tam opravdu silné bouře. Řekli mi, že v takovém počasí se hadi ukrývají uvnitř,“ vysvětlila novinářům. „Jsem šokovaná, že se mnou had přicestoval až do Skotska. Let měl osmihodinové mezipřistání v Brisbane a další devítihodinové v Dubaji, takže jsem cestovala více než 40 hodin.“

Příbuzní přitom skotské seniorce zatajili, že v Queenslandu se hadi vyskytují poměrně běžně. „Prohlásila, že už se sem nikdy nevrátí, ale podle mě si to rozmyslí,“ uvedl ženin zeť Paul Airlie.

Had - ilustrační snímek
Indonéská policie použila při výslechu hada. Hájí se tím, že nebyl jedovatý