Šéf demokratů v senátu Chuck Schumer řekl, že Trump "hraje nebezpečnou hru" s americkým systémem zdravotní péče. "Aktivně se snaží podkopat systém zdravotní péče v této zemi a miliony Američanů používá jako politické pěšáky v cynické hře", uvedl v úterý Schumer.

Místopředseda Senátu Mitch McConnell řekl, že komora bude hlasovat počátkem příštího týdne pouze o návrhu na zrušení Obamovy reformy Obamacare. Ale jelikož nejméně tři republikáni s návrhem nesouhlasí, nejspíš také neprojde. 

"Jak jsem vždycky říkal, nechte Obamacare selhat a pak se sejděme a udělejme skvělý plán zdravotní péče," napsal na Twitteru Trump. Na dnešek také pozval všechny republikánské senátory, aby diskutovali o zdravotní péči během oběda v Bílém domě.

Podle analytiků citovaných BBC hrozí, že bez náhrady Obamovy reformy miliony lidí ztratí nárok na zdravotní pojištění. Dva republikánští senátoři – Mike Lee a Jerry Moran – v pondělí večer vystoupili proti návrhu zákona, jelikož podle nich nová legislativa dostatečně nenahrazuje Obamacare. Připojili se tak k senátorům Randu Paulovi a Susan Collinsové, kteří se proti návrhu zákona postavili již dříve.

O osudu Obamacare bude Senát amerického Kongresu hlasovat příští týden. Podle agentury AP se tak stane na žádost prezidenta Donalda Trumpa.