Ulice i náměstí byly poloprázdné, asi jako každé sobotní odpoledne. Navíc je skrápěl občasný déšť. Přesto už pár hodin po neštěstí v ruském Smolensku lidé uprostřed cieszynského náměstí vytvořili ze svíček symbolický kříž k uctění památky zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského a dalších obětí letecké katastrofy. Přiložit a zapálit další svíčku přišel i Marek Macioł s přítelkyní.

„Když tu zprávu slyšeli dnes ráno v rádiu poprvé, nechtěli jsme jí uvěřit. Zprvu jsme si mysleli, že je to žert. Ale když se pořád opakovala, pustili jsme si televizi a sledovali záběry ze Smolensku. Je to hrozná tragédie a pořád jsme z toho v šoku,“ řekl Macioł.

Podle něj neštěstí zasáhlo nejen Poláky jako národ, ale líto mu je především příbuzných obětí. „Soucítíme s nimi. As nejlépe to vystihl bývalý prezident Kwaśniewski, když řekl: Ta prokletá Katyň. Připadá mi to, jako by toto místo bylo prokletím polského národa,“ zamyslel se Macioł.

"O mrtvých jen dobře"

Z informací o nehodě, které byly v prvních hodinách k dispozici, si udělal vlastní závěr: „Pilot měl poslechnout doporučení leteckého personálu letiště a nepřistávat. Měl letět do Moskvy nebo se třeba vrátit do Varšavy a neprovádět tento riskantní manévr, který, jak se ukázalo, byl všem v letadle osudný,“ dodal Marek Macioł.

Zaraženě bloudili ulicemi města na procházce s vnučkou dva starší lidé. „Co na to říct, jsme tou zprávou šokovaní. Nejde ani tak o to, že země ztratila prezidenta, ale podle mě je škoda každého zemřelého člověka,“ řekl muž, který však nechtěl prozradit své jméno. Na otázku, zda byl prezident jeho oblíbencem, jen neutrálně odpověděl: „O mrtvých jen dobře,“ a rozloučil se.

Polsko bude mít od neděle státní smutek. Proto také už dnes oznamovaly recepční v obchodech nakupujícím, že dnes budou hypermarkety a velké obchody z důvodu státního smutku uzavřeny.

Bohoslužby v polštině a minuta ticha

Na tragédii u Katyně už včera dopoledne oficiálně reagoval i předseda Kongresu Poláků v České republice Józef Szymeczek. „Zpráva o této tragické události nás velmi zasáhla. Kromě elity polského státu jsme ztratili i přátele Zaolší, který mi byli mj. Maciej Płażyński, šéf společnosti Společné Polsko a Mariusz Handzlik, zástupce tajemníka odboru Kanceláře prezidenta,“ řekl Szymeczek.

Zasaženi touto událostí jsou i Poláci žijící a pracující na české straně. „Je to prostě tragédie. Domů pojedu tak jako tak, protože je reprezentační přestávka, a doma uctíme památku obětí neštěstí,“ řekl házenkář Krzysztof Lyźwa, který hraje za karvinský Baník.

Na řadě míst České republiky se budou v neděli konat mimořádné bohoslužby v polštině. Polský smutek si připomenou také umělci z Těšínského divadla, které má kromě české i polskou scénu.

„V neděli před představením Słodkie rodzynki, gorzkie migdały, jehož autorka Agnieszka Osiecka měla k prezidentovi Kaczyńskému blízko, uctíme památku obětí zřejmě minutou ticha. Dnes jsme uvažovali zrušit premiéru na Scéně loutek, ale už to z technických důvodů nešlo. Ale jinak budeme hrát normálně. Ptal jsem se kolegů v Polsku, co máme udělat a říkaly, že to není naše věc, ať normálně hrajeme,“ uvedl ředitel Těšínského divadla Karol Suszka. „Stejně jsme to udělali před pěti lety, když zemřel papež Jan Pavel II.,“ dodal.