Kytovec, který se dostal tisíce kilometrů daleko od svého přirozeného arktického prostředí, byl v řece Temži poprvé pozorován během úterý. Královská společnost pro boj proti krutosti na zvířatech (RSPCA) první zveřejněné video zpochybnila jako nejednoznačné. Vrchní inspektorka neziskové organizace Clare Dewová však během středečního rána potvrdila, že tvor byl pozorván opakovaně.

„Běluha je zpátky, monitorujeme situaci,“ sdělila médiím mluvčí RSPCA. Podle ekologa Davida Andrewse, který tvora zpozoroval jako první, hledal tvor potravu v blízkosti člunů nedaleko města Gravesend.

Největší problém jsou lidé

Několik ochranářských organizací nezávisle na sobě vyzvalo obyvatele, aby se drželi v dostatečné vzdálenosti. „Řeka Temže je dále proti proudu poměrně frekventovaná. Pozorování velryby by přitom mohlo přivábit další lodě. Žádáme proto veřejnost, aby zvíře pozorovala ze břehu,“ uvedla Samantha Lipmanová z charitativní organizace BDMLR, zabývající se záchranou mořských živočichů.

„Je nelegální rušit nebo ohrožovat velryby, delfíny a sviňuchy, které zavítají do britských vod. To samé platí pro helikoptéry, které by mohly nad oblastí přelétat. Hluk shora a rozvířený vzduch by mohly zvíře rozrušit a nasměrovat jeho pohyb dále do vnitrozemí, což nechceme,“ dodává.

Podle Dewové zatím není důvod k obavám. „V tuto chvíli není důvod k obavám, velryba se zatím chová normálně,“ řekla britské BBC inspektorka. „Pohybuje se po Temži směrem k jejím u ústí, což je dobré znamení.“ 

Úřady vyčkávají

Ochránci se však připravují na všechny možné scénáře. „Pokud by se stav běluhy zhoršil a dostala by se do potíží, nebo by dokonce uvízla na břehu, máme připravený tým zdravotníků a dobrovolníků, kteří jsou v případě potřeby schopni zasáhnout,“ uvedla pro deník The Guardian Lipmanová. 

| Video: Youtube

„Existuje riziko, že je zvíře nemocné. Něco jeho cestu do neobvyklých končin muselo způsobit. Mohla to být jen krátkodobá dezorientace, chyba v navigaci nebo nějaká skrytá vada,“ vysvětluje záchranářka.

Úřady zatím nepřistouply k žádným bezpečnostním opatřením, jako například k uzavření bariér na Temži, které by zabránily v pohybu běluhy proti proudu. „Bylo by to zásadní rozhodnutí a přemýšlíme o něm jen jako o poslední možnosti,“ uvedl mluvčí londýnského přístavu Martin Garside.