Brandon Garrett měl první červnovou neděli domluvené setkání s přáteli a rodinou na tábořišti v oregonském okrese Baker, kam jezdíval. Do trucku naložil své čtyři psy a odpoledne vyrazil na kus řeči. Na cestě hustě zalesněnou krajinou ale nezvládl zatáčku, auto sjelo ze silnice a skončilo převrácené na boku hluboko v těžko přístupné strži, všimla si americká televize CBS News.

Garretovi se podařilo z auta vylézt, dokázal se ale jen doplazil k potoku. U vozidla zůstali i tři z jeho psů. Čtvrtý už byl ale na cestě pro pomoc. Blue, pes plemene vipet podobného většímu anglickému chrtu, pelášil přes šest kilometrů právě do tábořiště, které znal z předchozích výletů, upřesnily The New York Times.

Pitbull. Ilustrační foto.
Přežil velké požáry i mráz. Ztracený pes zvládl téměř čtyři měsíce v divočině

„Brandon se tam měl potkat s kamarádem. Ten už tušil, že bude něco v nepořádku, protože bratr dlouho nejel, měl zpoždění už několik hodin,“ řekl newyorským Timesům mužův bratr Tyree Garrett. Když proto přiběhl Blue sám bez pána a se střepem v čenichu, dali se rodina i přátelé ještě večer v lesnaté krajině ve východním Oregonu nedaleko hranice s Idahem do pátrání. V noci byla zima a hustě pršelo.

Úspěch měli až druhý den ráno. Tyree se snažil dohlédnout na místa u potoka, která byla špatně vidět ze silnice. Nakonec uviděl bratrovo auto ležící na boku i zraněné psy. „Zavolal jsem jeho jméno, ale neozval se. To už se mi skoro zastavilo srdce a říkal jsem si, že tohle brácha nejspíš nepřežil,“ popsal listu nepříjemnou chvíli Garrett. Na nic ale nečekal, sedl do auta, odjel na místo, kde byl mobilní signál, a zavolal šerifa.

Přežili i psi

„Když šerif Travis Ash na místě nehody hledal cestu, kudy se dostat k autu u potoka ve strmé a zarostlé rokli, uslyšel řidičovo volání o pomoc. Brandona Garretta nalezl naživu asi sto metrů od vozidla nad potokem. Šerif mu poskytl první pomoc,“ sdělila policie v tiskové zprávě. Potom dobrovolní hasiči a pracovníci lesní správy prořezali motorovými pilami cestu pro záchranáře. Ti naložili Garretta do záchranářského vaku a pomocí lan vytáhli ven. Muže nakonec sanitka převezla k vrtulníku, který ho dopravil do nemocnice.

Více o psím plemeni vipet:

Zdroj: Youtube

„Má naštípnutý kotník, je celý potlučený a samá modřina. Bude to chvilku trvat, než se dá dohromady,“ řekl Tyree Garrett o svém bratrovi. Nehodu přežili i psi. Jeden kvůli zlomené kyčli podstoupil operaci, další měl na dvou místech zlomenou nohu, doplnily newyorské Timesy.

Blue je hrdinou

Lidé na sociální síti zahrnuli psa Blue chválou.

„Všichni čtyři psi jsou hrdinové, zejména ten s výbornou pamětí, který běžel šest a půl kilometru zpátky do tábora a upozornil rodinu. Je to psí hrdina, který projevil vynikající paměť, rychlost a odvahu,“ napsal podle CBS jeden z komentujících u zprávy úřadu šerifa.

Původně bílý Ford Pinto, který americká policie vytáhla druhý prosincový týden roku 2021 z říčního proudu, je klíčem k více než 45 let nerozluštěné záhadě
Děsivý případ znovu ožívá. Student zmizel před 46 lety, teď voda vydala jeho vůz

Dojetí a obdiv si při nedávné vlně tornád ve Spojených státech amerických vysloužil i devítiletý chlapec, který se dokázal dostat z auta odhozeného vířícím větrem na strom a běžel půldruhého kilometru, aby vážně zraněným rodičům zajistil pomoc.

Chválu nedávno sklidil také řidič kamionu v Číně, jenž svůj chladící vůz postavil napříč dálnicí, která se o kus dál propadla po prudkých deštích a zachránil tím životy dalších motoristů.

A společnost věrného psa pomohla před časem australskému námořníkovi, aby přečkal tři měsíce na moři v poškozeném plavidle bez rádia.