Podle ruského serveru se událost stala ve výcvikovém prostoru Lužskij nedaleko Petrohradu 17. nebo 18. září. Rakety z bitevního vrtulníku Kamov Ka-52 byly odpáleny mezi přihlížející. Podle serveru se tak stalo omylem. Při incidentu se zranili dva lidé, nejspíše zástupci médií a nejméně dvě auta shořela.

Inkriminované video:

Zdroj: Youtube

K nehodě údajně došlo před tím, než přijel prezident Vladimir Putin, který se cvičení účastnil. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ovšem odmítl případ komentovat. „Tuto otázku je třeba položit ministerstvu obrany, a ne prezidentské kanceláři," uvedl. Ministerstvo obrany se dosud nevyjádřilo.

"Zprávy o salvě do davu novinářů jsou hloupost a provokace," ujistil západní vojenský okruh podle agentury TASS.

Armáda uvedla, že záběry, kdy rakety z vrtulníku zasahují civilní vozy, nebyly natočeny během právě probíhajícího cvičení Západ 2017, ale při jiném výcviku, a ani tehdy nebyl nikdo zraněn.

Není tedy jasné, kdy k nehodě došlo. Podle některých médií se tak stalo krátce před Putinovým příjezdem. Jiná média však tvrdila, že se událost odehrála již v sobotu. Armáda uvedla, že bitevní vrtulníky Mi-28N a Ka-52 vysílaly rakety na pozemní cíle na cvičišti Lužskij v neděli.

Manévry Západ 2017 probíhají od 14. do 20. září. Ruská média uvedla, že se do cvičení zapojí 12 700 vojáků. Zapojí se také letectvo s celkem asi 70 letadly a vrtulníky, také námořnictvo a vojenská vozidla včetně tanků.