Motiv řidiče zatím zůstává nejasný, vyšetřovatelé se však domnívají, že bude pravděpodobně souviset s jeho osobní situací. Policie pokračuje v prověřování aktivit a okolí devětadvacetiletého muže.
Přestože se stále může objevit důkaz o jeho teroristických vazbách, podle policejních zdrojů to však v současnosti vypadá nepravděpodobně. Muž, který i nadále zůstává ve vazbě, však stále může čelit vážným obviněním, včetně pokusu o vraždu.
Salih Khater dlouhodobě žije v birminghamské čtvrti Sparbrook. Nedaleko přitom žil i islamista Khalid Masood, který loni před britským parlamentem najel autem do chodců. Jeho teroristický útok si vyžádal pět mrtvých a desítky zraněných.
Místo bydliště je však jediným spojovacím bodem. Vyšetřovatelům se nepodařilo nalézt žádné vazby mezi oběma muži a i pokud by se v současném případě jednalo o kopírování loňského útoku, nemusí to nutně znamenat, že se jedná o terorismus.
Důkazy o terorismu nemají ani Spojené státy
Jen několika hodin poté, co Ford Fiesta řízený Khaterem narazil do bezpečnostních zábran před britským parlamentem, americký prezident Donald Trump napsal na twitteru: „Další teroristický útok v Londýně. Tato zvířata jsou bláznivá a musí být řešena s houževnatostí a silou.“
Avšak ani americké diplomatické zdroje, které úzce spolupracují s britskými bezpečnostními a zpravodajskými službami,a protiteroristickou jednotkou Scotland Yardu nepřinesly žádné důkazy o tom, že by se jednalo o teroristický útok.
K útoku došlo v úterý okolo půl osmé hodiny ranní. Očití svědci vypověděli, že viděli, jak malé vozidlo nejprve najelo do skupiny cyklistů a následně v plné rychlosti narazilo do bariér před westminsterským palácem.
Bezpečnostní bariéry z betonu a oceli byli kolem budovy britského parlamentu nainstalováni loni po teroristickém útoku Khalida Masooda.