Motiv řidiče zatím zůstává nejasný, vyšetřovatelé se však domnívají, že bude pravděpodobně souviset s jeho osobní situací. Policie pokračuje v prověřování aktivit a okolí devětadvacetiletého muže.

Řidič v Londýně najel do skupiny cyklistů
Do lidí v Londýně najel Brit původem ze Súdánu, píší britská média

Přestože se stále může objevit důkaz o jeho teroristických vazbách, podle policejních zdrojů to však v současnosti vypadá nepravděpodobně. Muž, který i nadále zůstává ve vazbě, však stále může čelit vážným obviněním, včetně pokusu o vraždu.

Salih Khater dlouhodobě žije v birminghamské čtvrti Sparbrook. Nedaleko přitom žil i islamista Khalid Masood, který loni před britským parlamentem najel autem do chodců. Jeho teroristický útok si vyžádal pět mrtvých a desítky zraněných.

Řidič v londýně najel do skupiny cyklistů
Řidič před londýnským parlamentem najel do lidí. Na místě zůstali tři zranění

Místo bydliště je však jediným spojovacím bodem. Vyšetřovatelům se nepodařilo nalézt žádné vazby mezi oběma muži a i pokud by se v současném případě jednalo o kopírování loňského útoku, nemusí to nutně znamenat, že se jedná o terorismus.

Důkazy o terorismu nemají ani Spojené státy

Jen několika hodin poté, co Ford Fiesta řízený Khaterem narazil do bezpečnostních zábran před britským parlamentem, americký prezident Donald Trump napsal na twitteru: „Další teroristický útok v Londýně. Tato zvířata jsou bláznivá a musí být řešena s houževnatostí a silou.“

Incident v londýnské vládní čtvrti. Policie zadržela ozbrojeného nožem
Policie zatkla ve vládní čtvrti v Londýně muže ozbrojeného noži

Avšak ani americké diplomatické zdroje, které úzce spolupracují s britskými bezpečnostními a zpravodajskými službami,a protiteroristickou jednotkou Scotland Yardu nepřinesly žádné důkazy o tom, že by se jednalo o teroristický útok.

K útoku došlo v úterý okolo půl osmé hodiny ranní. Očití svědci vypověděli, že viděli, jak malé vozidlo nejprve najelo do skupiny cyklistů a následně v plné rychlosti narazilo do bariér před westminsterským palácem.

Bezpečnostní bariéry z betonu a oceli byli kolem budovy britského parlamentu nainstalováni loni po teroristickém útoku Khalida Masooda.

Klesající letadlo několik okamžiků před nárazem
V Seattlu havarovalo letadlo, nehoda není spojena s terorismem