Dánská policie v tiskovém prohlášení uvedla, že při středeční nehodě zahynulo pět mužů a tři ženy a dalších nejméně 16 osob utrpělo zranění. Čtyři z obětí se dosud úřadům podařilo identifikovat. Podle agentury AP jde o nejhorší nehodu na dánských železnicích za posledních 30 let.

Vlakové neštěstí v Dánsku
Vlakové neštěstí v Dánsku. Při srážce na mostě zemřelo šest lidí

Těla zatím poslední dvojice obětí objevili záchranáři poté, co byl vrak osobní soupravy odtažen z místa nehody. „Poškození bylo tak velké, že nebylo možné se k těm nejvíce zničeným částem vlaku dostat,“ uvedla policie v prohlášení. Do pátrání po troskách a případných obětech byli zapojeni i potápěči, kteří celou noc pátrali ve vodách v okolí mostní konstrukce.

Okolnosti jsou nejasné

Výpovědi svědků naznačují, že za lidské životy může být zodpovědné nepříznivé počasí. Silný vítr měl rozhoupat protijedoucí nákladní vlak, ze kterého se následně uvolnil kontejner, do něhož souprava s 131 cestujícími na palubě narazila. 

Zdroj: Youtube

Otázkou zůstává, zda k neštěstí došlo pouze vinou prudkého větru, nebo v případu sehrály roli i další okolnosti, jako například nedostatečné upevnění nákladu. „Stále nevíme, co se přesně stalo,“ uvedl ve středu odpoledne šéf policie ve městě Funen Lars Bræmhøj. „V tuto chvíli probíhá vyšetřování, které je velice důkladné, a proto chvíli potrvá, než budeme moci říct, co se přesně stalo,“ dodal.

Nehoda vlaku, který byl na cestě z dánského Odense do hlavního města Kodaně, se odehrála okolo osmé hodiny ranní na mostě mezi ostrovy Sjaeland a Fyn, který je se svou délkou 1624 metrů třetím nejdelším závěsným mostem na světě. „Byli jsme právě na mostě, když se ozvala hlasitá rána a pak vlak začal prudce brzdit,“ řekl dánské stanici TV2 Jesper Nielsen, který byl jedním z pasažérů.

Záchranáři pátrají v troskách obytného domu v Magnitogorsku
Výbuch domu v Magnitogorsku má 39 obětí. Záchranáři ukončili prohledávání trosek