Místo, kde se nachází vrak vrtulníku, se podařilo určit v pondělí brzy ráno. „V této chvíli nejsou žádné náznaky, že cestující na palubě vrtulníku jsou naživu,“ uvedla následně podle agentury AFP íránská státní televize. Informaci potvrdil i šéf íránského Červeného půlměsíce Pír Hosejn Kolívand. Ten také řekl, že situace na místě není dobrá.

V noci na pondělí turecká agentura Anadolu zveřejnila záznam pořízený tureckým dronem, který zaznamenal anomální zdroj tepla v horách, kde se od neděle pátralo po vrtulníku. Záchranná akce nepřestala ani během noci.

Ebrahím Raísí zahynul při letecké havárii
Kdo byl íránský prezident Raisí: Řezník z Teheránu, který měl blízko k Putinovi

Během noci na pondělí turecká agentura Anadolu zveřejnila záznam pořízený tureckým dronem, který zaznamenal anomální zdroj tepla v horách, kde se od neděle pátralo po vrtulníku. Záchranná akce nepřestala ani během noci. Místo, kde se nachází vrak vrtulníku, se podařilo určit v pondělí brzy ráno.

Prezident Raísí se v neděli letecky přesouval z oblasti na hranici Íránu s Ázerbájdžánem, kde se dopoledne zúčastnil slavnostního otevření přehrady s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, napsala agentura AP.

Podle íránských státních médií vrtulník havaroval v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu, odkud byl hlášen silný déšť, mlha a vítr. Podle íránského státního tisku bylo na jeho palubě celkem devět lidí.

Pátrání ve složitém terénu

Do pátrání po vrtulníku ve složitém terénu se podle íránských médií postupně zapojily desítky týmů. Státní tisková agentura IRNA večer uvedla, že krizovým složkám se podařilo najít přesné místo nehody helikoptéry. Polooficiální agentura Tasnim zase citovala vojenského velitele, podle kterého se veškeré dostupné jednotky přesouvaly do míst, odkud přicházely signály z vrtulníku a telefonu jednoho člena posádky.

Podle deníku The New York Times záchranáři pátrali v horách severovýchodně od města Tabríz u hranic s Ázerbájdžánem. Do operace se zapojila také armáda, ani po několika hodinách od prvotních zpráv o nehodě však nepřicházely jasnější informace o jejích následcích. Íránská státní televize večer přišla s informací, že pátrací týmy prezidentův vrtulník našly, to ovšem podle Al-Džazíry záhy popřel zástupce záchranářské agentury Červený půlměsíc.

Na severu Íránu havaroval vrtulník, ve kterém cestoval íránský prezident Ebrahím Raísí
Pád vrtulníku s íránským prezidentem Raísím: K vraku se bylo obtížné dostat

V íránských médiích se během dne objevily výzvy, aby se lidé modlili za zdraví vládních činitelů, posléze také záběry, na kterých se podle státní televize lidé za Raísího modlí. Podle IRNA se k modlitbám připojil i ajatolláh Chameneí, který prohlásil, že Íránci si nemají dělat starosti o správu země. „K žádnému narušení íránských státní záležitostí nedojde,“ citoval Reuters z vyjádření zveřejněného státní tiskovou agenturou.

Jeden z vrtulníků tvrdě přistál

Prezident se v neděli zřejmě přesouval ve formaci tří vrtulníků, přičemž z prvotních zpráv nebylo jasné, zda byl prezident na palubě stroje, který se dostal do problémů. Záhy podle agentur AP a Reuters přišla státní média s informací, že tomu tak bylo.

Podle listu NYT to potvrdila i íránská mise při OSN. Státní agentura IRNA uvedl, že prezident letěl vrtulníkem americké výroby Bell 212.

Během jednání o návrhu zákona se v parlamentu poprali poslanci.
Napětí v Gruzii. Parlament schválil kontroverzní zákon, prezidentka chystá veto

Íránský ministr vnitra Ahmad Vahídí se krátce po prvních zprávách o nehodě k tomuto bodu jasně nevyjádřil. „Ctihodný prezident a jeho doprovod byli na cestě zpátky na palubě vrtulníků a jeden z vrtulníků byl donucen ke tvrdému přistání kvůli špatnému počasí a mlze,“ řekl. „Oblast je dost členitá a je složité navázat kontakt,“ pokračoval.

K situaci se postupně vyjadřují nejrůznější státníci. Bílý dům uvedl, že o vývoji byl informován americký prezident Joe Biden. Irák, Ázerbájdžán, Rusko, Katar, Turecko či Saúdská Arábie nabídly Íráncům pomoc v pátrací operaci. Evropská unie zase na íránskou žádost spustila krizovou službu své satelitní sítě Copernicus, uvedl eurokomisař Janez Lenarčič.