Piloti a vojáci letěli do boje s povstaleckými bojovníky severním Iráku. Byla to patrně nehoda. Na místě tragédie naznamenali američtí vyšetřovatelé žádnou střelbu.

Počtem obětí je to pro Američany největší letecká tragédie v irácké válce od ledna 2005, kdy při pádu jiného vrtulníku poblíž jordánských hranic zahynulo jednatřicet mariňáků.

Tatohavárie zvýšila už tak tragickou srpnovou bilanci Američanů na 63 mrtvých mužů. Od začátku bojů v roce 2003 do 22. srpna z Iráku odjelo v kovových rakvích už 3721 Američanů.

Ani tyto děsivé ztráty však nepřesvědčily prezidenta George Bushe, aby vyslyšel hlasy volající po začátku stahování 160tisícového amerického kontingentu z iráckého bojiště. Požadují to hlavně opoziční demokraté.

Geroge Bush naopak v Kansasu varoval, že nedopustí, aby předčasný odchod Američanů uvrhl Irák do stejného chaosu jako Vietnam před dvaatřiceti lety.

„Mnozí tehdy říkali, že když odejdeme, Vietnamcům se nic nestane. Přátelé Ameriky ovšem skončili ve vězení. Desítky tisíc lidí zahynuly,“ prohlásil v úterý Bush.