Oznámily to místní úřady. Kromě špatného počasí může mít nehodu na svědomí i skutečnost, že plavidlo bylo patrně přetížené. Podle předchozích informací bylo zachráněno až 300 ztroskotaných.

Indonéské ministerstvo dopravy zprvu tvrdilo, že trajekt s 13člennou posádkou měl kapacitu 273 osob a na seznamu cestujících bylo 213 jmen. Ředitel trajektové společnosti ovšem uvedl, že se podařilo zachránit 292 osob.

„Disproporce mezi seznamem přepravovaných a realitou je velká – je to klasická ukázka porušení předpisů,“ citovala agentura Reuters ředitele trajektové společnosti.

Práci záchranářů na místě neštěstí komplikovalo bouřlivé počasí, za kterého výška vln dosahovala až šesti metrů. Kvůli různícím se údajům o počtu pasažérů panují obavy, že počet mrtvých se ještě může zvýšit.

Velké vlny poškodily trajekt a způsobily díry v jeho trupu. Do lodi vnikla voda a plavidlo se během půlhodiny potopilo. Cestující zřejmě v naději na záchranu naskákali do moře, řekl zástupce místní policie.

Část cestujících zachránili rybáři, vzhledem k blízkosti břehu se na místo rychle dostavili záchranáři.

Špatné počasí zavinilo v oblasti i nehodu dalšího trajektu – vlny vrhly na mělčinu plavidlo, na němž se údajně nacházelo 278 osob. Tento případ se obešel bez ztrát na životech.

Indonésii tvoří 17.000 ostrovů a trajekty tam patří k hlavním dopravním prostředkům. Ročně při jejich nehodách zahynou stovky lidí, protože lodě nejsou v dobrém stavu a často se vydávají na moře přetížené. Letos v lednu se u východoindo­néských břehů potopil trajekt s 250 cestujícími, z nichž se podařilo zachránit jen 22. V prosinci 2006 se mezi Borneem a Jávou převrátil trajekt se 600 osobami a v následujících dnech se podařilo zachránit pouze 250 z nich. O několik měsíců později zemřelo 42 lidí při požáru, který vypukl na jedné z lodí.