Vlajka měřila okolo deseti metrů na délku a sedmi metrů na výšku, takže byla viditelná z širokého okolí. „Je to neuctivé a obyvatele to rozčílilo, protože se blíží výročí loňského útoku novičokem, ke kterému došlo 4. března,“ řekl britské BBC dělník Lee Martin, který čin neznámého pachatele označil za „patetický“. „Není správné, že někdo něco takového udělal.“ 

Britská policie prověřuje případ otravy dvou lidí na jihu Anglie. Ilustrační snímek
Osvědčená praxe? Ruský agent z kauzy Skripal údajně použil novičok i dříve

Poslanec Glen na twitteru napsal že je „vděčný“, že byla ruská vlajka bleskurychle odstraněna. „Pěkně stupidní kousek, posmívat se závažnému činu, který se bohužel v Salisbury loni odehrál,“ prohlásil.

Policie z hrabství Wiltshire v souvislosti s případem uvedla, že je příliš brzy na to rozhodnout, zda došlo ke spáchání nějakého trestného činu či přestupku. Policisté zahájili vyšetřování a zkoumají záběry z bezpečnostních kamer v okolí.

„Byl to pozoruhodně stupidní čin, který zlehčuje osobní tragédie všech zúčastněných a škody, které bezprecedentní útok nervovým plynem v loňském roce napáchal na pověsti města,“ řekl BBC reverend Nicholas Papadopoulos.

Naši v Salisbury

V březnu loňského roku došlo v Salisbury k otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho ženy Julie. Útočníci použili zakázané chemické zbraně, konkrétně nervový plyn novičok. Vyšetřování prokázalo, že za útokem stála dvojice agentů ruské rozvědky GRU. Ty se později podařilo identifikovat jako Anatolije Čepigu a Alexandera Miškina, kterým měl pomáhat ještě třetí muž jménem Denis Segejev.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov na záběrech bezpečnostních kamer
Totožnost odhalena. Třetím agentem z otravy Skripala je Denis Sergejev

Nervovému plynu z nádoby, kterou útočníci pravděpodobně odhodili, byli v červnu loňského roku vystaveni i Charlie Rowley a Dawn Sturgessová. Žena následkům otravy 8. července podlehla a stala se tak jedinou obětí zločinu.

Moskva však spojení s útokem na Skripala odmítá a v Rusku je celý případ zesměšňován. Na pulty ruských obchodů se dokonce dostala stolní hra nazvaná „Naši v Salisbury“, ve které hráči pomocí hodů kostkou postupují po hracím plánu z Moskvy až k salisburské katedrále. „Design naší hry má působit jako jakási humorná odpověď na smršť špíny a informací ze strany západních médií, která cílí na naši zemi,“ uvedl hlavní designér hry Nikita Filipov.

Ruská hra Naši v Salisbury
Rusové si střílí z otravy Skripala. Nová stolní hra nabízí výlet do Salisbury