Test měl za cíl zjistit, do jaké míry se dají snížit náklady na cesty do kosmu. Společnost Blue Origin je chce provozovat už od roku 2019. Mají trvat jedenáct minut, cestující si při nich vyzkouší stav beztíže a budou moci pozorovat zeměkouli na temném pozadí kosmického prostoru.

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos
Bill Gates už není nejbohatším mužem světa. Předstihl ho zakladatel Amazonu

Raketa New Shepard a kosmická kabina pro šest osob s velikými okny vynesou zájemce do výšky přes 62 kilometrů. Ještě letos by měla poprvé letět do podobné výšky i lidská posádka. Pokud vše půjde dobře, mohlo by se létat až do výšky kolem 100 kilometrů.

Projekt se zatím testuje na figuríně, jíž se říká Mannequin Skywalker. Tu firma poprvé vypustila do vesmíru v prosinci 2017. Letošní druhý test je důležitý tím, že jak první stupeň rakety, tak kapsle pro náklad či posádku byly recyklovány z minulého letu.

Jeff Bezos i jeho konkurent Elon Musk, majitel společnosti SpaceX, se shodují, že právě znovupoužitelnost raket může zásadním způsobem snížit náklady na vesmírnou pouť.

Instalace obřích hodin v Texasu
Unikátní projekt: Zakladatel Amazonu staví obří hodiny na příštích 10 tisíc let

Bezosově osmnáctimetrové raketě New Shepard trvala aktuální mise přibližně 10 minut. Kapsle vyletěla do rekordní výšky 107 kilometrů a na Zemi se bezpečně vrátila pomocí tří padáků.

Kromě figuríny nesla poprvé také materiál k vědeckým experimentům z německých univerzit a vědeckých institutů.

Miliardář Jeff Bezos studoval fyziku a později se věnoval informatice. Své znalosti uplatnil koncem devadesátých let na Wall Street, kde vytvářel technické zázemí pro nejrůznější firmy.

Distribuční centrum Amazonu v německém Grabenu.
Amazon zdvojnásobil zisky. Za čtvrtletí vydělal přes 33 miliard čistého

Současný šéf internetového obchodu Amazon zaznamenal v loňském roce rekordní nárůst majetku o více než 39 miliard. Vloni v listopadu překročilo jeho jmění hranici 100 miliard dolarů.

Tím sesadil v žebříčku nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes na druhou pozici zakladatele amerického softwarového gigantu Microsoft Billa Gatese.